LAJME

Ky shtet po ju ofron shqiptarëve 5 mijë euro nëse ia leni vajzat shtatzëne

Duket si shumë e bukur, por a e dinit se Islanda i ofron meshkujve 5 mijë euro shpërblim nëse ata lënë shtatzanë gratë e këtij vendi?

Më shumë se dy të tretat e foshnjeve islandeze janë të lindura nga prindër që nuk janë të martuar me njëri-tjetrin, më konkretisht rreth 67% e tyre.

Në këtë ishull mbijeton shoqëria më feministe në planet, ku me rreth 320.000 banorë në të gjithë vendin, lindshmëria është një problem shumë i madh.

Për të rritur këtë gjë, qeveria e Islandës ofron të ardhura mujore në masën e 5 mijë eurove, për të gjithë meshkujt që vendosin të martohen me femrat që kanë shtetësi islandeze.Kjo shumë jepet pasi pjesa më e madhe e banorëve të këtij shteti janë mbi 40 vjeç dhe vendi po përballet me një krizë të vërtetë demografike.

Iniciativa është propozuar nga Presidenti dhe nuk është aspak e re në llojin e saj, pasi edhe Kanadaja e Japonia kanë të tilla programe, ku të rinjtë që kanë dëshirë të martohen me njerëzit e këtyre shteteve dhe të krijojnë pasardhës, marrin si shpërblim shuma të konsiderueshme parash.

Related posts

Ky është dënimi që pritet ta marrë polici që keqpërdori seksualisht vajzën nga Drenasi

admin

Veseli, Haradinaj dhe Jasharaj në një konferencë për media konfirmojnë marrëveshjen për nisjen e mësimit

admin

Rakiq i reagon Bahtirit: Pres që KFOR-i dhe EULEX-i të rrisin gatishmërinë

admin