11.2 C
Pristina
Friday, March 24, 2023

Bllokadat dhe tensionet në veri, media franceze shkruan për gjeneralin serb që u ‘nis’ për Kosovë!

Rekomandime

Tensionet në veri të Kosovës dhe sulmet e provokimet e Serbisë kanë qenë temat kryesore në zhvillimet e fundit në rajon.

Këto ngjarje që po zhvillohen javëve të fundit në veri të vendit tonë kanë marrë edhe vëmendjen e ndërkombëtarëve dhe shteteve të fuqishme, ku kishte reagime të shumta.

Kësisoj, media franceze “France 24” i ka kushtuar një artikull të veçantë situatës në veri dhe raporteve Kosovë-Serbi.

Ky është shkrimi i plotë i “France 24”:

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq e dërgoi shefin e ushtrisë të dielën mbrëma në kufirin me Kosovën, njoftoi vetë gjenerali Milan Mojsilovic, pasi marrëdhëniet e tensionuara mes dy vendeve u përkeqësuan nga bllokadat e fundit.

Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008, por Beogradi refuzon të njohë atë dhe inkurajon 120,000 serbët e mbetur të sfidojnë autoritetin e Prishtinës.

Gjenerali serb, Milan Mojsilovic

Qindra serbë etnikë, të indinjuar për arrestimin e një ish-oficeri policie, vendosën postblloqe më 10 dhjetor në veri të Kosovës me shumicë serbe, të cilat kanë paralizuar trafikun përmes dy pikave kufitare.

“Situata atje është e ndërlikuar dhe komplekse,” tha shefi i ushtrisë serbe në një intervistë me kanalin lokal të lajmeve serbe të dielën.

Gjenerali shtoi se ai ishte rrugës për në Rashkë, një qytet rreth 10 kilometra (gjashtë milje) nga kufiri me Kosovën pas takimit me Vuçiqin në Beograd.

“Detyrat që ka marrë ushtria serbe … janë të sakta, të qarta dhe do të zbatohen plotësisht,” tha Mojsiloviç.

Periudha e fundit e tensioneve erdhi pasi Kosova caktoi zgjedhjet lokale në komunat me shumicë serbe më 18 dhjetor dhe partia kryesore politike serbe tha se do të bojkotonte.

Veriu i Kosovës

Një ish-polic i dyshuar për përfshirje në sulmet kundër policëve shqiptarë etnikë u arrestua, duke zemëruar serbët etnikë që ngritën barrikadat.

Pak para se Mojsilovic të nisej për në zonën kufitare, disa media serbe transmetuan një video të shpërndarë në rrjetet sociale në të cilën dëgjohen të shtëna me armë zjarri.

Mediat thanë se ishte “luftë” që ndodhi herët në mbrëmjen e së dielës kur forcat kosovare u përpoqën të çmontonin një barrikadë.

Ky pretendim u mohua nga policia e Kosovës, e cila në faqen e saj në Facebook ka thënë se anëtarët e tyre nuk kanë qenë të përfshirë në asnjë përleshje.

Mediat me bazë në Prishtinë thanë se një patrullë e KFOR-it paqeruajtës të udhëhequr nga NATO ishte në zonën e të shtënave, por se nuk u raportuan të lënduar apo dëme.

Në nëntor, qindra policë serbë të përfshirë në policinë e Kosovës — si dhe gjyqtarë, prokurorë dhe zyrtarë të tjerë — u larguan nga puna për të protestuar kundër një vendimi të diskutueshëm për të ndaluar serbët që jetojnë në Kosovë të përdorin targa të lëshuara nga Serbia.

Vendimi u pezullua nga Prishtina për shkak të zemërimit, por largimi masiv krijoi një vakum sigurie në Kosovë.

Kryeministrja serbe Ana Brnabiq tha javën e kaluar se situata me Kosovën ishte “në prag të konfliktit të armatosur”.

Më shumë artikuj

Të fundit