3.4 C
Pristina
Thursday, March 30, 2023

Borrell: Do t’i njoftoj vendet anëtarë të BE-së për mosrespektin që tregoi Kosova në dialog

Rekomandime

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka mbajtur një konferencë për media pas takimeve që ka zhvilluar me Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Borrell ka bërë të ditur se ua ka bërë palëve një propozim për ta shmangur përshkallëzimin e situatës në veri të Kosovës, por sipas tij, këtë propozim e ka refuzuar Kurti.

“Mungesa e marrëveshjes sot nënkupton që ne duhet t’i bëjmë konkluzionet se si këto negociata po zhvillohen”.

“Ne do t’i informojmë vendet anëtar, kolegët dhe partnerët tanë rreth sjelljeve të palëve dhe mungesën e respektit të palëve dhe më duhet ta them këtë posaçërisht për Kosovën”.

“Unë e kuptoj se kjo përçon mesazh shume negativ politik”.

Borrell me fjalë të ashpra ndaj Kosovës: S’ka marrëveshje, e dhamë një propozim që e pranoi Vuçiqi por jo Kurti

Më shumë artikuj

Të fundit