Tuesday, September 28th, 2021

Kategori: LAJME

Daçiq i shpall armiqtë më të medhenj të Serbisë Bill Clintonin e Madeleine Albright

Ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiq, ka thënë se serbët nuk do të kenë kurrë armiq më të mëdhenj se ish-Presidenti Amerikan, Bill Clinton dhe ish-Sekretarja e Shtetit, Madeleine Albright. Sipas tij ata janë...

Ligji për paga fillon nga dhjetori, Bedri Hamza tregon kujt i rriten pagat

Ligji për Pagat, i cili është miratuar më 2 shkurt në Kuvendin e Kosovës ende nuk ka hyrë në fuqi. Zbatimi i tij pritet të nis nga muaji dhjetor i këtij viti. Ministri i...

Djali që jeton jashtë vendit nuk kujdeset për prindërit, kanë mbetur pa ushqim para festës së Bajramit

Hysen dhe Zylfije Ibra jetojnë në kushte të vështira financiare në një dhomë në shtëpinë e djalit të tyre të vetëm i cili jeton jashtë vendit. Edhe pse shtëpia e tyre dykatëshe është e...

Ja në cilat raste kosovarët mund të fitojnë shtetësinë e Shqipërisë

Ligji “Për Shtetësinë” i Shqipërisë parasheh fitimin e shtetësisë me origjinë, ku të gjithë shqiptarët të lindur në shtete të tjera, por që arrijnë të vërtetojnë origjinën e tyre, do të mund të marrin...

21 vjet nga rënia e Abejës, Kadri Veseli bën një premtim elektoral

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka kujtuar sot në 21 vjetorin e rënies së tyre, dëshmorët Bekim Berisha-Abeja, Xheladin Kurtaj, Agim Bajrami, Bedri Shala, Besnik Begunca, Elton Zherka dhe Përmet Vula. Nëpërmjet...