Ç’po ndodh me Diellin? Ylli ynë po kalon një ‘periudhë qetësie’

Date:

Dielli është burimi më i rëndësishëm i energjisë për jetën në Tokën, por sipas një studimi të ri, ai është ‘pak i fjetur’ në krahasim me yje të tjerë në univers.

Astronomë nga institute Max Planck në Gjermani e krahasuan Diellin me qindra yje të ngjashëm dhe zbuluan se ai pluskonte me një fuqi 5 herë më të ulët se ata.

Duke përdorur të dhëna nga teleskopi Kepler i institutit NASA, ata zgjodhën yjet me një temperaturë sipërfaqeje të përafërt, moshë dhe rrotullim të ngjashëm, në galaksinë e Rrugës së Qumështit.

Kërkuesit nuk munden të thonë me siguri nëse Dielli po përjeton ‘një periudhë qetësie’ që prej 9000 vitesh apo është që në origjinë më pak i shndritshëm se yjet e tjerë

Shpërndaje postimin:

Rekomanduar

Më shumë si kjo
Të lidhura

AAK-ja e Ramush Haradinajt paralajmëron protesta kundër shtrenjtimit të çmimit të rrymës

Pas PSD-së, edhe partia opozitare AAK, ka paralajmëruar protesta...

Profesori amerikan: Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia ka më shumë implikime politike sesa kërcënim ushtarak

Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia po konsiderohet...

Befason ministrja Albulena Haxhiu del në një serial televiziv

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është shfaqur së fundmi...

Sinjale negative nga Franca për vizat: Kosova s’i ka plotësuar 95 kriteret e BE-së në mënyrë efektive

Franca, që po e udhëheq presidencën e BE-së, është...