-0.1 C
Pristina
Wednesday, March 29, 2023

Deputeti gjerman: Vringëllima e shpatës serbe e rrezikshme, BE-ja t’i bëjë presion Beogradit

Rekomandime

Deputeti gjerman Knut Abraham ka thënë se duhet veprim të menjëhershëm për të zgjidhur çështjet mes Kosovës dhe Serbisë.
Abraham në një postim në Twitter ka thënë se është e nevojshme që BE-ja të bëjë presion real ndaj Beogradit, ndërsa ka pyetur edhe se çfarë është duke bërë Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për politikë të jashtme, Josep Borrell.

“Situatë në Kosovë dhe Serbi kërkon veprim të menjëhershëm. Çfarë po bën Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Borrell? Vringëllima e shpatës serbe është e rrezikshme, e papërgjegjshme dhe e papranueshme. Shtensionimi është në rend të ditës. Është i nevojshëm një presion më real i BE-së ndaj Beogradit”, ka shkruar Knut Abraham.

E Ambasada e Kosovës në Gjermani e ka falënderuar Abrahamin.

“Knut Abraham faleminderit për mbështetjen tuaj të palëkundur dhe mesazhin e qartë ‘se vringëllima e shpatës serbe është e rrezikshme, e papërgjegjshme dhe e papranueshme’. Mjaft më”, ka shkruar Ambasada.

Më shumë artikuj

Të fundit