16.3 C
Pristina
Saturday, June 10, 2023
Array

Dy vëllëzërit nga Kosova që i shpëtuan masak rimit nga serbët, sot drejtojnë kompaninë e suksesshme në SHBA

- Advertisement -

Të rekomanduara

Dy vëllëzërit Demaj nga Kosova u detyruan të largohen nga vendi gjatë vitit 99’, për shkak të luftës. Mirëpo historia e dy djemve të rinj është shnërruar në një tregim suksesi në SHBA, ku edhe drejtojnë një kompani shumë të suksesshme.

Mediat amerikane së fundi kanë pasur në fokur historinë e dy djemve, të cilët i shpëtuan vrasjes e masakrimit nga serbët, dhe u detyruan të largohen në anën tjetër të botës.

- Advertisement -

Mirëpo, ata po thonë se atje po e jetojnë ‘ëndrrën amerikane’, për shkak të biznesit shumë të sukessshëm që e drejtojnë.

Etrit Demaj tregon se si ai dhe familja e tij ishin detyruar të flinin në veturë për tre ditë, si nëna u dhuroi para në rast se do të ndaheshin me forcë nga njëri-tjetri.

Për fat të mirë, kjo familje udhëtoi nga Maqedonia për në Detroit të SHBA’së, ku sot po e jetojnë një jetë mjaftë të mirë.

Në Shtetet e Bashkuara, ata fillimisht e hapën një biznes familjar, një restorant. Më pas, ata filluan të merren me sektorin e pasurive të paluajtshme dhe qiradhënie. Njëri prej vëllezërve studioi për banka, ndërsa tjetri për menaxhim.

- Advertisement -

Në vitin 2013, ata e themeluan kompaninë ‘Rocket Fiber’, e cila, siç tregojnë djemtë e rinj ofron internetin më të shpejtë në Detroit dhe tashmë janë të lidhur me qytete të tjera, për internetin më të shpejtë në botë.

- Advertisement -

Të fundit

Mësuesja shpjegon anatominë në mënyrë ‘origjinale’, zhvishet para nxënësve

Ajo ishte duke shpjeguar anatominë ndërkohë që hipi mbi një bankë dhe nisi të zhvishej. Një mësuese në një shkollë...

Më shumë

- Advertisement -