“Flurona”, shkencëtarët të shqetësuar mbi kombinimin grip sezonal + koronavirus

Date:

Nuk ka asnjë arsye për panik për ekzistencën e një virusi “të ri” Flurona (Grip + Coronavirus) që supozohet që është një kombinim i virusit të gripit me koronavirusin, siç thekson profesori i Politikave Shëndetësore në Imperial College në një postim në Facebook, Elias Mosialos.

Siç shprehet ai, “ky nuk është një virus i ri, por infeksione të njëkohshme me koronavirus dhe virusin e gripit. Është konstatuar në një grua shtatzënë në Izrael, por ka mundësi që të kemi shumë raste të tilla në disa vende.”

Ai shton se “prandaj është e nevojshme të vaksinohen, qytetarët e pambrojtur, dhe me vaksinën e gripit krahas asaj të koronavirusit. Këtë e theksojnë edhe autoritetet shëndetësore në mbarë botën”.

Shqetësimet për “Delmicron”

Në të njëjtën kohë, Delmicron (kombinimi i mutacioneve Delta dhe Omicron) po shkakton shqetësim, që sipas shkencëtarëe, është diçka që kërkon monitorim, pasi rastet e personave që janë infektuar me llojin që ka pësuar mutacion janë të pakta, raporton abcnews.al.

“Omicron” që është shumë ngjitës ka shkaktuar një rritje të madhe të rasteve me koronavirus në mbarë botën.

Rastet e reja me koronavirus në mbarë botën arritën një rekord duke kapur një numër më shumë se 1 milion në ditë gjatë fundit të 2021, sipas Reuters. Megjithatë, numri i të vdekurve nuk është rritur në të njëjtën mënyrë, duke shtuar shpresat se varianti i ri mund të jetë më pak vdekjeprurës.

Shpërndaje postimin:

Rekomanduar

Më shumë si kjo
Të lidhura

Visar Ymeri harxhon rrymë sa nja një fabrikë: Në shkur do të paguaj 236 euro më shumë

Drejtori i Institutit “Musinë Kokalari”, Visar Ymeri, ka thënë...

AAK-ja e Ramush Haradinajt paralajmëron protesta kundër shtrenjtimit të çmimit të rrymës

Pas PSD-së, edhe partia opozitare AAK, ka paralajmëruar protesta...

Profesori amerikan: Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia ka më shumë implikime politike sesa kërcënim ushtarak

Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia po konsiderohet...

Befason ministrja Albulena Haxhiu del në një serial televiziv

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është shfaqur së fundmi...