Categories: LAJME

Halil Matoshi “thumbon” Presidenten: Unë ia urova EdWin-it fitoren, Albini jam

Gazetari Halil Matoshi përmes një shkrimi në llogarinë e tij në facebook, ka thumbuar presidenten e vendit, Vjosa Osamnin.

Matoshi i thotë Osmanit se ia uroi Edi Ramës fitoren në zgjedhjet që u mbajtën në Shqipëri. Tutje, Matoshi ironizoi duke thënë se “Albini jam!”.

“Zonja Presidente, unë ja urova EdWin-it fitoren. Albini jam!”, shkruan Matoshi.

Shqipëria mbajti zgjedhjet javën e kaluar ku për të tretën herë radhazi Rama i fitoi zgjedhjet. Përdallim nga zgjedhjet e tjera, në këto zgjedhje anëtarë të Vetëvendosjes kandiduan për deputetë si të pavarur.

Tre deputetët e pavarur nga VV’ja ishin Boiken Abazi, Iliaz Shehu dhe Kreshnik Merxhani. Asnjëri nga këta nuk mori votat e mjaftueshme për t’u bërë pjesë e Kuvendit.

E në zgjedhje votoi edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, veprimi i të cilit u komentua brenda dhe jashtë Kosovës.

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën, Viola von Cramon, tha se kjo veprimin e Kurtit nuk arrin ta kupton.

“Nuk mund ta kuptoj se çfarë është e gjithë kjo. Nga njëra anë të gjithë në Kosovë ankohen për ndërhyrje nga Serbia ose nga vetë Presidenti Aleksandar Vuçiq, por nga ana tjetër këtu kryeministri i Kosovës edhe voton në një shtet fqinj. E papranueshme. Të paktën jo për mua”./Express/

Kosova ime

Recent Posts

Veç një kategori e caktuar e kosovarëve dhe shtetasve tjerë mund të hyjnë në Mal të Zi

Agjencia kroate HINA njoftoi të shtunën se autoritetet malazeze kanë hapur kufijtë për qytetarët e Bashkimit Evropian dhe vendet izraelite…

2 javë ago

U shpall person “non-grata” nga SHBA, lajmërohet Sali Berisha

Pergjigje zotit Antony Blinken, Sekretar i Departamentit te Shtetit te SHBA per vendimin e tij per te ndaluar hyrjen time…

4 javë ago

Kryetarja e re e Preshevës: Ditë historike, u çliruam nga ndikimi i Beogradit

Kryetarja e re e Komunës së Preshevës, Ardita Sinani ka deklaruar se ka marrë mandatin në bazë të ligjit nga…

1 muaj ago

Abelard Tahiri nuk di ta shkruajë saktë as vendlindjen e vet

Deputeti i PDK-së, Abelard Tahiri, ka bërë gabime elementare drejtshkrimore në Formularin për Broshurën Parlamentare, ku kërkohet plotësimi i disa…

1 muaj ago

Grenell mban në zyrën e tij fotografinë me Thaçin

Grenell mban në zyrën e tij fotografinë me Thaçin Ish i dërguari special i presidentit Trump për procesin e bisedimeve…

1 muaj ago

Zyrtarja e PDK’së me kritika: Albin Kurti sa ishte i burgosur në Beograd, Hashim Thaçi kërkonte lirimin e tij

Hanife Osmani, anëtarja e kryesisë së PDK’së në Mitrovicë, ka bërë një reagim pas njoftimit nga ish-kandidati për deputet Hisen…

2 muaj ago