Ish-përfaqësuesi politik i UÇK-së hedh dyshime: Urdhri për arrestimin e Bedri Halimit mund të jetë përpiluar në Beograd

Date:

Ish-përfaqësuesi politik i UÇK-së, Bardhyl Mahmuti ka komentuar arrestimin e djeshëm të Bedri Halimit, Kryeinspektorit të Ministrisë së Mjedisit në aksionin “Brezovica”.

Mahmuti shprehet i habitur me arrestimin e Halimit, derisa hedh dyshime se urdhri për prangosjen e tij mund të jetë përpiluar në Beograd.

“Me arrestimin e Bedri Halimit, «drejtësia » e kapur e Kosovës ia lidhi këmbë e duar vetes! Kam bindjen e plotë në pafajësinë e tij dhe nuk e përjashtoj mundësinë që urdhri për arrestimin e Bedriut të jetë përpiluar në Beograd!”, shkruan ai në një reagim në Facebook.

Dyshimet për dallavere me ndërtime në Brezovicë kanë bërë që Prokuroria Themelore e Ferizajt dhe Policia e Kosovës të kryejë bastisje gjatë ditës së djeshme në Ministrinë e Mjedisit që përfundoi me arrestimin e kryeinspektorit të kësaj Ministrie, Bedri Halimi.

Halimi ishte përmendur edhe në vitin 2019 nga organet e hetuesisë. Ndaj tij ishte ngritur Aaktakuzë për keqpërdorim të detyrës zyrtare.

Askohe ishte theksuar se Halimi dhe katër persona të tjerë, sipas Prokurorisë Speciale, akuzohen për lejimin e ndërtimeve pa leje në zonën e Parkut Nacional të Sharrit në Prizren.

Shpërndaje postimin:

Rekomanduar

Më shumë si kjo
Të lidhura

AAK-ja e Ramush Haradinajt paralajmëron protesta kundër shtrenjtimit të çmimit të rrymës

Pas PSD-së, edhe partia opozitare AAK, ka paralajmëruar protesta...

Profesori amerikan: Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia ka më shumë implikime politike sesa kërcënim ushtarak

Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia po konsiderohet...

Befason ministrja Albulena Haxhiu del në një serial televiziv

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është shfaqur së fundmi...

Sinjale negative nga Franca për vizat: Kosova s’i ka plotësuar 95 kriteret e BE-së në mënyrë efektive

Franca, që po e udhëheq presidencën e BE-së, është...