Izraeli ia sheh hajrin Kosovës: Zbulohen tekste biblike 2 mijë vjeçare në shkretëtirën afër Jerusalemit

Date:

Arkeologët izraelitë gjatë ditës së sotme kanë njoftuar gjetjen e dhjetëra fragmenteve në Detin e Zi që mbanin tekste biblike që u zbuluan në një shpellë në shkretëtirë e që besohet se ishte fshehur gjatë revoltës hebreje kundër Romës gati 1 mijë e 900 vjet më parë.

Fragmentet e pergamenës mbajnë vargje të tekstit grek nga libri i Zechariah-së dhe Nahumit dhe janë radiokarbonizuar në shekullin e 2 të erës tonë, sipas Autoritetit Izraelit të Antikiteteve.

Ato janë fragmentet e para të gjetura nga ekskavimet arkeologjike në shkretëtirën në jug të Jerusalemit qe 60 vjet.

Pjesët e reja besohet se i përkasin një seti fragmentesh të pergamenave të gjetura në vendin e quajtur “Shpella e Tmerrit” – i emëruar për 40 skeletet njerëzore të gjetura gjatë ekskavimeve në vitet ’60. Shpella ndodhet në një kanion të humbur në Shkretëtirën Judeane në jug të Jerusalemit.

Fragmentet besohet të jenë fshehur në shpellë gjatë Revoltës së Bar Kochba-s, një kryengritje e armatosur hebreje kundër Romës gjatë sundimit të Perandorit Hadrian, mes viteve 132 dhe 136 të Erës Tonë.

Shpërndaje postimin:

Rekomanduar

Më shumë si kjo
Të lidhura

Visar Ymeri harxhon rrymë sa nja një fabrikë: Në shkur do të paguaj 236 euro më shumë

Drejtori i Institutit “Musinë Kokalari”, Visar Ymeri, ka thënë...

AAK-ja e Ramush Haradinajt paralajmëron protesta kundër shtrenjtimit të çmimit të rrymës

Pas PSD-së, edhe partia opozitare AAK, ka paralajmëruar protesta...

Profesori amerikan: Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia ka më shumë implikime politike sesa kërcënim ushtarak

Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia po konsiderohet...

Befason ministrja Albulena Haxhiu del në një serial televiziv

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është shfaqur së fundmi...