-0.1 C
Pristina
Wednesday, March 29, 2023

“Kam vdekur për 40 minuta dhe dua t’u tregoj të gjithëve atë që kam përjetuar”

Rekomandime

Kirsty Bortoft, 49 vjeç, vdiq për gati një orë – por u rikthye në jetë dhe tani po ndan përvojën e saj ‘magjike’. Kirsty u gjet nga bashkëshorti i saj i shtrirë në dhomën e ndenjes më 29 janar 2021, me sytë hapur, por trupin e saj “pa jetë”.

Ai kishte frikë për jetën e saj dhe ajo u dërgua shpejt në spital. Nëna e tre fëmijëve pushoi së marrë frymë dhe mjekët u përpoqën ta shpëtonin – por asaj iu dha një shans më pak se 6% për të mbijetuar.

Ajo pësoi një suIm tjetër në zemër, prandaj u vendos në një koma artificiale nga mjekët për siguri. “Natën që isha në urgjencë, ekipi mjekësor vazhdoi të më humbiste dhe vendosën të më fusin në koma për të stabilizuar zemrën time”, tha ajo.

Familjes së saj iu tha që “të priste më të keqen”, megjithatë, Kirsty thotë se ndërsa ishte pa ndjenja, diçka “magjike” ndodhi dhe ajo shpejt u kthye në jetë.

“Gjithçka ndryshon kur të jepet një shans i dytë në jetë dhe e di që nuk duhet të kem frikë të vdes përsëri”, pohon Kirsty. Sipas saj, derisa ishte në spital, askush përveç familjes së saj të ngushtë nuk e dinte se çfarë po ndodhte, por shoqja e saj kontaktoi motrën e saj.

“Ajo tha se fantazma ime ishte në dhomën e saj dhe i kërkova të shkruante letra për djemtë dhe babin e mi”, tha Kirsty. “Motra ime i tha që isha në spital dhe po luftoja për jetën, në atë moment kisha më shumë se dy orë që isha atje. I thashë (shoqes sime) se trupi im po prishej dhe nuk mendova se mund të kthehesha në të, por ajo ishte e vendosur dhe më tha të kthehesha. Ndërkohë në spital familjes sime i thanë të përgatiteshin për fundin”.

Burri i saj Stu donte të gjithë ndihmën që mund të merrte, kështu që ai kontaktoi grupet e meditimit ku Kirsty ishte aktive.

“Njerëzit në të gjithë botën po bashkoheshin për t’u lutur dhe medituar, madje kisha një mjeshtër reiki që punonte për orë të tëra për të më rikthyer në trupin tim. Besimi dhe aftësia e tij nuk u lëkundën edhe kur i thanë se prognoza nuk ishte ende e mirë – ai ishte i bindur se unë po kthehesha”.

Mjekët vendosën të fiknin makinat dhe ta linin trupin e saj të dilte nga koma, edhe pse nuk ishin të sigurt nëse do të kishte ndonjë dëmtim të trurit.

“U zgjova dhe kërkova menjëherë burrin tim, pas së cilës fillova të qaja”. Ata kurrë nuk e kuptuan se si ndodhi dhe shpejt u bëra një fenomen mjekësor. Ekziston vetëm një rast tjetër si i imi, ku një person mbijetoi”.

“Më kujtohet kur më në fund u ktheva në trupin tim, e dija saktësisht se çfarë duhej të bëja për të shëruar veten”, u përpoq të shpjegonte ajo. “E kuptova që ti nuk po vdes, vetëm trupi yt po ecën përpara dhe se misioni im këtu nuk ka përfunduar ende”. Pa errësirë, ju nuk e dini se çfarë është drita, dhe unë besoj se ne jemi këtu për t’u zgjuar, për t’u rritur dhe përmirësuar… Njerëzit do të qeshin kur thosha, ‘E di që mund të kem pasur një përvojë afër vdekjes, por Unë jam në formë dhe i shëndetshëm”, e dija se çfarë po bëja”.

Më shumë artikuj

Të fundit