3.4 C
Pristina
Thursday, March 30, 2023

Karikaturë epike nga revista kroate për Vuçiqin dhe Serbinë

Rekomandime

E përjavshmja kroate “Hrvatski tjednik” ka publikuar një karikaturë me mbishkrimin “Udhët të mbarë traktoristë!”, me foto të një traktori me rimorkio, kjo i ka çmendur mediat serbe të cilatë kanë vërshuar me sharje ndaj kroatëve.

Traktorin e drejton presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili është i veshur me fanellën e skuadrës serbe të futbollit, në trajlerin e traktorit ka edhe serbë me fanella, me fytyra të kërrusura dhe të trishtuara, pranë tyre fashisti rusofil Vulin dhe Milan Borjan i cili u dëbua nga Knini gjatë operacionit “Stuhia” ku në vitin 1995 ushtria kroate i dëboi mbi 250 mijë serbë nga Kroacia.

Për t’i tranuar edhe më shumë serbët, revista kroate ka vendosur tabelën rrugore “Beograd”, në të cilën qëndron një zog shqiponje me sqep të përgjakur.

Më shumë artikuj

Të fundit