2.7 C
Pristina
Tuesday, March 28, 2023

Kështu duket sot vendi ku ra raketa që privoi nga jeta dy persona në Poloni

Rekomandime

Dje pasdite një raketë që sipas raportimeve thuhet të jetë ruse, ra në territorin polak, duke lënë pa shenja jete dy persona.

Udhëheqësit botërorë thonë se hetimet janë duke vazhduar për të përcaktuar se kush është përgjegjës për raketën.

Policia polake, në Twitter ka shpërndarë një foto këtë mëngjes që tregon policinë duke siguruar zonën, dhe zonën ku goditi raketa.

Polonia nuk ka prova përfundimtare që tregojnë se kush e gjuajti raketën që shkaktoi një shpërthim në një fshat pranë kufirit ukrainas, tha presidenti Andrzej Duda, të mërkurën, duke shtuar se Varshava qëndroi e qetë përballë atij që ai e përshkroi si një incident “të vetëm”.

Dy persona humbën jetën në shpërthimin në Przewodow, rreth 6 km nga kufiri me Ukrainën, thanë zjarrfikësit. Raportet e mediave thanë se greva goditi një fabrikë tharjeje drithi, ka raportuar Reuters.

“Ne nuk kemi asnjë provë përfundimtare për momentin se kush e ka lëshuar këtë raketë… ka shumë të ngjarë të jetë një raketë e prodhuar nga Rusia, por e gjithë kjo është ende nën hetim në këtë moment,” u tha gazetarëve Andrzej Duda.

Ministria e Jashtme polake kishte thënë më herët se një raketë e prodhuar nga Rusia kishte rënë në fshat.

Duda tha se kishte shumë të ngjarë që Polonia të kërkonte konsultime sipas nenit 4 të aleancës ushtarake të NATO-s pas shpërthimit.

Më shumë artikuj

Të fundit