Konjufca ua heq vijat e kuqe PDK-së e LDK-së: Në vitin 2025 VV mund të mos i fitojë 50.2%

Date:

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka thënë se në zgjedhjet tjera, VV nuk do të ketë “vija të kuqe” për subjektet tjera politike dhe mund të futet në koalicion me to për të krijuar qeverinë.

Kur u pyet se pse VV bëri koalicion me PDK-në në disa komuna në zgjedhjet lokale të vitit 2021, Konjufca përmendi transformimet që kanë pasur këto parti pas zgjedhjeve nacionale që u mbajtën më 14 shkurt 2021. Ai tutje tha se VV mund të mos fitojë përsëri bindshëm si më 2021.

“Mund të them një parashikim, një ngjarje të mundshme që do të ndodhë. Në vitin 2025 VV mund të mos fitojë 50.2%. Mund të them kështu. A është e mundshme kjo? Nëse është e mundshme Kosova mund të hyjë në ciklin e ardhshëm zgjedhor me një koalicion”, ka thënë ai në Pressing.

Ai ka treguar tutje se pse u vendosën “vija të kuqe” partive tjera në zgjedhjet e kaluara.

“Nuk kanë në kuptimin parimor. PDK është e kapur nga një strukturë kriminale aq e fortë sa nuk mund të bësh asgjë me të. LDK kemi menduar se shohin më larg. Me ta mund të bësh diçka. Por kështu ne vepruam më 2019. Njerëzit na thanë, pse po bëheni me këta e dini çfarë janë. Dhe ashtu doli”, shtoi ai.

Shpërndaje postimin:

Rekomanduar

Më shumë si kjo
Të lidhura

Visar Ymeri harxhon rrymë sa nja një fabrikë: Në shkur do të paguaj 236 euro më shumë

Drejtori i Institutit “Musinë Kokalari”, Visar Ymeri, ka thënë...

AAK-ja e Ramush Haradinajt paralajmëron protesta kundër shtrenjtimit të çmimit të rrymës

Pas PSD-së, edhe partia opozitare AAK, ka paralajmëruar protesta...

Profesori amerikan: Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia ka më shumë implikime politike sesa kërcënim ushtarak

Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia po konsiderohet...

Befason ministrja Albulena Haxhiu del në një serial televiziv

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është shfaqur së fundmi...