-0.1 C
Pristina
Wednesday, March 29, 2023

Mediat serbe zbulojnë se ҫfarë tha Vuçiq para se të shkojë në Bruksel: Tregon si e “shtrëngoi” Albin Kurti

Rekomandime

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq në një paraqitje në një televizon serb ka folur për situatën aktuale në lidhje me dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, por edhe për sanksionet ndaj Rusisë dhe se tek kush mund të llogarisë Serbia për Kosovën, shkruan media serbe.

Siç ka bërë të ditur ai, negociatat do të fillojnë në orën 08:00 të mëngjesit, në të cilat po merr pjesë edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

“Nuk ka dyshim se situata është më e vështirë se në 10 vitet e mëparshme dhe nuk janë vetëm targat. Kur shkuam në Berlin, bëmë tre marrëveshje të rëndësishme, që kanë të bëjnë me diploma, profesione dhe karta identiteti”, tha presidenti.

Siç thekson ai, Kurti ka përmendur disa gjëra që kanë çuar në braktisjen e institucioneve nga ana e Serbisë.

“Për të njëjtën herë Kurti ka bërë të ditur se nuk ka asgjë nga komuniteti i komunave serbe. Kjo do të thotë se për të nuk vlen marrëveshja e Brukselit, përveç pjesëve që i përgjigjen”, tha Vuçiq.

Gjithashtu, siç thotë ai, Kurti ka përcaktuar sanksione të caktuara në lidhje me targat.

“Ne thamë që duhet të formoni Unionin e Komunave Serbe (UOM). Dhe ju duhet nën dy ta anuloni vendimin për targa”, tha Vuçiq.

Megjithatë, siç thotë ai, pika e fundit ishte shkarkimi i Nenad Gjuriqit, komandant për veriun.

“Ai nuk ka të drejtë ta zëvendësojë. Serbët e kuptuan se nuk ka mundësi të bisedojnë me të”, tha Vuçiq.

Për këto arsye, presidenti thotë se në Bruksel po shkon vetëm për arsyen se nuk do të kenë çfarë t’i ankohen Serbisë, jo sepse mendon se diçka do të arrihet.

“E pyeta Lajçakun – pse po më thërret në Bruksel gjithsesi? Por ata kurrë nuk do të thonë se fëmija i tyre është një çati, të cilën e tundin prej 14 vitesh. Prindërit nuk mund ta pranojnë këtë, dhe ata janë prindërit e Quintës. Këto janë vendet më të fuqishme me të cilat nuk është mirë të jesh në konflikt. Ne kemi bërë gjithçka që mundëm, nëse ata do – ata do ta bëjnë. Nëse nuk do, nuk do ta bëjë”, tha Vuçiq.

Më shumë artikuj

Të fundit