4.7 C
Pristina
Thursday, March 30, 2023

Mes thirrjeve për ta suImuar Londrën, Putin përgatitë për Iuftim raketën bërthamore monstruoze Yars

Rekomandime

Rusia ka përgatitur një nga armët e saj shkatërruese bërthamore për luftim për herë të dytë brenda dy ditësh, pasi një aleat i lartë pro-Putin lëshoi një kërcënim drithërues për Mbretërinë e Bashkuar.

Pamjet e reja tregojnë një raketë strategjike Yars të vendosur në një bosht nëntokësor në një kompleks ushtarak në Rusi.

Një ditë më parë, një tjetër raketë Yars me aftësi bërthamore u ngarkua në një silo në të njëjtin vend.

Raketa balistike ndërkontinentale Yars, një nga armët më vdekjeprurëse të Rusisë, ka një rreze veprimi prej 7500 miljesh, duke e bërë atë më shumë se të aftë për të arritur Britaninë dhe SHBA-në.

Veprimi vjen pas kërcënimeve të një deputeti pro Putin dhe eksperti ushtarak për të nisur një sulm të drejtpërdrejtë në Londër.

Gjenerali në pension Andrey Gurulev e quajti kryeqytetin e Mbretërisë së Bashkuar si “vatra e çdo neverie” ndërsa lëshoi paralajmërimin.

Në videon e fundit të publikuar nga Ministria e Mbrojtjes e Rusisë, një raketë e madhe shihet duke u ngarkuar në një bosht nëntokësor në kompleksin Kozelsky rreth 160 milje në jugperëndim të Moskës.

Pamjet duket se tregojnë raketën duke u mbajtur në një mjet lëshues Yars në mes të një pranie të madhe ushtarake.

Vladimir Putin u filmua në fund të tetorit duke mbikëqyrur lëshimin e një rakete të ngjashme bërthamore Yars.

Ndërsa tensionet rriten, gjenerali Gurulev u tha shikuesve në TV shtetëror rus se ai ka bërë thirrje për një sulm me raketa në Britani për katër muajt e fundit.

“Nuk është e nevojshme të godisni Uashingtonin fillimisht, është shumë larg”, tha ai.

“Londra është në vendin fqinj…”

“Në Evropë, Londra është vatra kryesore e të gjitha neverive…”

Shkencëtari politik Vitaly Tretyakov pyet gjeneralin: “Pra, ju thoni seriozisht se është e nevojshme të goditet Londra?”

Luftëtari Gurulev përgjigjet se Perëndimi është i vendosur të shohë Ukrainën të sulmojë kryeqytetin rus.

Yars është një version i modifikuar i sistemit raketor Topol-M dhe u vendos për herë të parë në 2009.

Ndërsa pushtimi rus i Ukrainës po i afrohet muajit të 11-të, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov ka paralajmëruar se nuk ka asnjë shans për një të ashtuquajtur “armëpushim të Krishtlindjeve”.

Më shumë artikuj

Të fundit