2.9 C
Pristina
Thursday, March 30, 2023

“Ndalojmë Putinin nga financimi i luftës”, Mbretëria e Bashkuar ndërpret importet e gazit rus në vend

Rekomandime

Mbretëria e Bashkuar ka mbyllur sot të gjitha importet e gazit natyror të lëngshëm rus, ka thënë ministria e Jashtme e vendit.

Në një deklaratë në Twitter, organi qeveritar tha se Mbretëria e Bashkuar “po e ndalon Putinin nga financimi i luftës së tij të paligjshme dhe duke mbështetur vendet në mbarë botën për të reduktuar varësinë e tyre”.

Gjermania filloi një përpjekje për të ruajtur gazin dhe për të diversifikuar furnizimet e saj pas pushtimit të Ukrainës dhe filloi ndërtimin e terminaleve të gazit të lëngshëm natyror.

Më shumë artikuj

Të fundit