11.2 C
Pristina
Friday, March 24, 2023

PoIitico: Erdogan kërcënon ta godasë aIeaten e NATO-s, po pIanifikon operacione Iuftarake për të qëndruar në pushtet

Rekomandime

Në një artikull të publikuar së fundmi nga Politico bëhet me dije rreth planeve të presidentit turk Recep Tayyip Erdogan për luftërat që mund të nisë për të pushtet.

Në raport thuhet se pavarësisht kritikave nga Uashingtoni dhe Moska, Erdogan vazhdon të terrorizojë duke përgatitur një operacion tank në Siri dhe duke u përpjekur të dëbojë kurdët që kanë qenë aleatë me Perëndimin në luftën kundër militantëve të Shtetit Islamik.

Presidenti turk duket i vendosur për të përfunduar një zonë tampon në anën tjetër të kufirit jugor të vendit të tij.

Ndërkohë, ai po kërcënon të godasë Greqinë, aleaten e NATO-s, mes mosmarrëveshjeve mbi shpimin e gazit, Qipron dhe “militarizimin” e supozuar të ishujve grekë në Egje.

“Pasi shtypi ekonominë turke dhe varfëroi klasën e mesme që u pasurua në kohën e tij, Erdogan tani po e tërheq vendin e tij në një luftë të panevojshme dhe po manipulon gjykatat kundër kundërshtarëve të tij, ” shkruan Politico, duke cituar një “përpjekje të pamëshirshme të Erdoganit për t’u kapur në pushtet. dhe le të shpresojmë që ai të dështojë” pasi këtë vit shënon njëqindvjetorin e themelimit të Republikës Turke.

Politico tregon gjithashtu se si Erdogan ka përdorur sistemin e drejtësisë të vendit të tij, për të hequr nga loja kundërshtarët e tij më të fortë të mundshëm, si kryetari i bashkisë së Stambollit dhe nga opozita zyrtare kemaliste, Ekrem Imamoglu që u dënua në mes të dhjetorit me dy vjet burgim dhe privim de facto të të drejtave të tij politike ” për fyerje” të anëtarëve të Këshillit Zgjedhor.

Artikulli vë në dukje se një reagim i Uashingtonit ose Moskës ndaj një pushtimi turk në Siri mund të rezultojë i kundërt ndaj Erdoganit, si dhe përdorimi i drejtësisë turke për të margjinalizuar opozitën.

Më shumë artikuj

Të fundit