6 C
Pristina
Thursday, March 23, 2023

Rusia pa ditën më vdekjeprurëse të Iuftës gjatë fjalimit të Putinit në natën e Vitit të Ri

Rekomandime

Rusia ka pësuar ditën e saj më vdekjeprurëse të Iuftës deri më tani, pasi Ukraina nisi një suIm masiv gjatë fjalimit të Putinit në natën e Vitit të Ri.

Sipas mediave të huaja, qindra trupa të mobilizuar thuhet se vdiqën në suImin ukrainas në një kazermë në rajonin Donbas pak para se ora të shënonte mesnatën.

SuImi vdekjeprurës ishte 185 kilometra larg vendit ku Putin “para-regjistroi” mesazhin e tij të Vitit të Ri me dhjetëra trupa në rajonin e Rostovit të Rusisë.

Gjatë fjalimit të tij, ai pretendoi se Perëndimi “po përdorte Ukrainën dhe popullin e saj për të dobësuar dhe ndarë Rusinë”.

Rusia u përpoq të fshihte numrin e ushtarëve të humbur në suIm – por ushtria e Ukrainës thotë se numri i të vdekurve rusë në 400, me 300 të tjerë të plagosur.

Moska konfirmoi një “humbje të konsiderueshme jetësh”, duke sinjalizuar një goditje të rëndë për trupat tashmë të rraskapitur ruse.

Sipas raportimeve në kanalin Telegram të gjeneralit SVR, Putin ka humbur më shumë se 1000 oficerë të shërbimit sekret të FSB-së në Iuftën në Ukrainë, duke e çuar numrin e të vdekurve në Rusi në 145,000 në dhjetë muaj.

Ndërkohë Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi se 78 ushtarakë rusë u vranë dhe 136 u plagosën dhe të tjerë besohet se janë nën rrënoja pas suImit në natën e Vitit të Ri.

Trupat ruse të vdekur mendohet se janë nga rajoni i Saratovit, të cilët ishin vendosur në Makiivka, në rajonin Donetsk të pushtuar nga Moska.

Rusia është në kërkim të “tradhtarëve” që zbuluan vendndodhjen e kazermave të tyre, sipas raporteve.

Burimet ruse pro Iuftës kritikuan komandantët për grumbullimin e kaq shumë ushtarëve në një vend, duke i bërë ata një objektiv të qartë për suIm. /Telegrafi

Më shumë artikuj

Të fundit