4.7 C
Pristina
Thursday, March 30, 2023

Skenar i frikshëm, Putin synon “elemiminim” e Lukashenkos për të futur Europën në Iuftë

Rekomandime

GRU ruse po shqyrton skenarin që përfshin vdekjen e Lukashenkos dhe zëvendësimin e tij nga Sekretari i Përgjithshëm i CSTO-së Stanislav Zas, i cili është “plotësisht besnik ndaj Rusisë dhe nën kontrollin e GRU-së, gjoja për të parandaluar kërcënimin ushtarak me të cilin përballet Bjellorusia nga Ukraina dhe Polonia.

Kremlini ka marrë një vendim për një “zgjidhje” radikale të problemit të tërheqjes zvarrë të Bjellorusisë në luftën në Ukrainë, eliminimin e Presidentit Aleksandër Lukashenko, ose në çdo rast detyrimin e tij për të bashkëpunuar me një përpjekje të dështuar.

Sipas La Repubblica, lajmin e ka publikuar qendra studimore amerikane Robert Lansing Institute, e cila citon si burime në udhëheqjen ushtarake ruse. GRU ruse po shqyrton skenarin që përfshin vdekjen e Lukashenkos dhe zëvendësimin e tij nga Sekretari i Përgjithshëm i CSTO-së Stanislav Zas, i cili është “plotësisht besnik ndaj Rusisë dhe nën kontrollin e GRU-së. gjoja për të parandaluar kërcënimin ushtarak me të cilin përballet Bjellorusia nga Ukraina dhe Polonia. Një narrativë propagandistike do të përtërihet përsëri duke pretenduar se përpjekja ndaj Lukashenkos është ideuar nga Uashingtoni.”

“Me udhëzimet e presidentit rus Vladimir Putin pas kthimit të tij nga samiti i fundit i CSTO (Organizata e Traktatit të Sigurisë Kolektive, red.), inteligjenca ushtarake ruse mund të tentojë në ditët në vijim të ndjekë një skenar që përfshin një tentativë për vrasjen e presidentit bjellorus, Alexander Lukashenko. ose një imitim i tij me qëllimin për ta frikësuar atë që përfundimisht të urdhërojë trupat e tij që të përfshihen drejtpërdrejt në luftën kundër Ukrainës, përkrah trupave ruse”, thotë instituti në një artikull të postuar në faqen e tij të internetit.

Kjo mund të dëshmojë për zgjedhjen e Moskës për të fituar kontrollin e plotë mbi shtetet anëtare të CSTO-së “duke siguruar integrimin e tyre në Rusi ose duke i detyruar ata të bashkohen me një version të ri të Bashkimit Sovjetik”.

“Në të dy skenarët, qoftë një përpjekje e pasuksesshme apo e suksesshme ndaj Aleksandër Lukashenkos, do të paraqiten ‘prova’ të fabrikuara të ‘përfshirjes së Ukrainës dhe Polonisë nën udhëheqjen e inteligjencës së NATO-s’, e cila do të ofrojë një pretekst formal për pjesëmarrjen e mëtejshme të Trupat bjelloruse në operacione luftarake në tokën ukrainase”, thuhet në raport.

GRU anon drejt skenarit që përfshin vrasjen e Lukashenkos dhe emërimin e Zas, raportojnë analistët duke cituar burime.

“Argumenti i agjencisë është se udhëheqësi aktual bjellorus do të kuptojë se kush qëndron në të vërtetë pas përpjekjes së mashtrimit. Pas kësaj, ndërsa shtyn më tej retorikën anti-ukrainase dhe anti-perëndimore, ai do të vazhdojë të manovrojë, duke shmangur miratimin e pjesëmarrjes së drejtpërdrejtë të vendit të tij në armiqësitë në territorin ukrainas”, thuhet në artikull.

Raportet e fundit që vijnë nga burime në Moskë flasin në favor të një skenari dramatik për Aleksandër Lukashenkon.

Më shumë artikuj

Të fundit