Categories: BOTA

Spektakël në qiell, momenti kur digjet meteori

Qindra njerëz kanë qenë dëshmitarë të një prej ngjarjeve më të mëdha të djegies së meteorëve në SHBA për këtë vit.

Mbi 250 persona kanë raportuar një top të zjarrtë në qiellin e Floridas.

Mendohet se është një copë meteori që është djegur në atmosferën e Tokës.

Shoqëria Amerikane e Meteorëve tha se meteori i shndritshëm u pikas në Florida. Kanë qenë të shumtë njerëzit që kanë ngarkuar në platforma të ndryshme sociale video nga kjo ngjarje.

Siç duket nga pamjet, duket që meteori bie në një kënd të pjerrët dhe pasi digjet, zhduket.

Origjina e këtij objekti ende nuk dihet. Disa spekulojnë që i përket asteroidit 2021 GW4, që supozohet që të kalojë mes Tokës dhe Hënës. Megjithatë agjenci të tjera kanë mohuar që të jetë një copë nga ky gur hapësinor.

Kosova ime

Recent Posts

Veç një kategori e caktuar e kosovarëve dhe shtetasve tjerë mund të hyjnë në Mal të Zi

Agjencia kroate HINA njoftoi të shtunën se autoritetet malazeze kanë hapur kufijtë për qytetarët e Bashkimit Evropian dhe vendet izraelite…

2 javë ago

U shpall person “non-grata” nga SHBA, lajmërohet Sali Berisha

Pergjigje zotit Antony Blinken, Sekretar i Departamentit te Shtetit te SHBA per vendimin e tij per te ndaluar hyrjen time…

4 javë ago

Kryetarja e re e Preshevës: Ditë historike, u çliruam nga ndikimi i Beogradit

Kryetarja e re e Komunës së Preshevës, Ardita Sinani ka deklaruar se ka marrë mandatin në bazë të ligjit nga…

1 muaj ago

Abelard Tahiri nuk di ta shkruajë saktë as vendlindjen e vet

Deputeti i PDK-së, Abelard Tahiri, ka bërë gabime elementare drejtshkrimore në Formularin për Broshurën Parlamentare, ku kërkohet plotësimi i disa…

1 muaj ago

Grenell mban në zyrën e tij fotografinë me Thaçin

Grenell mban në zyrën e tij fotografinë me Thaçin Ish i dërguari special i presidentit Trump për procesin e bisedimeve…

1 muaj ago

Zyrtarja e PDK’së me kritika: Albin Kurti sa ishte i burgosur në Beograd, Hashim Thaçi kërkonte lirimin e tij

Hanife Osmani, anëtarja e kryesisë së PDK’së në Mitrovicë, ka bërë një reagim pas njoftimit nga ish-kandidati për deputet Hisen…

2 muaj ago