11.2 C
Pristina
Friday, March 24, 2023

Turqia nis suImet ajrore ndaj dy vendeve

Rekomandime

Një javë pas shpërthimit që shkaktoi dhjetëra viktima në Stamboll, Turqia ka nisur suIme ajrore ndaj objektivave kurde në Irak dhe në Siri.

Kjo pasi Ankaraja I ka drejtuar gishtin për shpërthimin në Stamboll militantëve kurdë, raporton BBC.

Bastisjet, të quajtura Operacioni “Kthetra-Shpata” goditën bazat kurde që po përdoreshin për të nisur suImet ndaj Turqisë, tha ministria e mbrojtjes.

Një zëdhënës siriano-kurd tha se dy fshatra të populluar me njerëz të zhvendosur brenda vendit u goditën.

Grupi i ndaluar kurd PKK mohon kryerjen e sulmit në Stamboll.

Me fillimin e suImeve ajrore, ministria turke e mbrojtjes shkroi në Twitter se “ora e llogaridhënies” ka mbërritur.

“Bunkerët, shpellat, tunelet dhe magazinat e terroristëve u shkatërruan me sukses”, tha ministri turk i Mbrojtjes Hulusi Akar.

Ministria turke e mbrojtjes tha më vonë se sulmet ndaj bazave militante kurde në Sirinë veriore dhe Irakun verior shkatërruan 89 objektiva.

Forcat e udhëhequra nga kurdët në Siri u zotuan të hakmerren dhe thanë se qyteti i Kobane u godit si dhe dy fshatra me popullsi të dendur.

Më vonë të dielën, një raketë e lëshuar nga Siria raportohet se plagosi tre persona në kufirin me Turqinë, thanë media shtetërore turke.

Të paktën 31 persona u vranë vetëm në Sirinë veriore, sipas Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut me qendër në Mbretërinë e Bashkuar.

Nuk është e qartë se cilat objektiva u goditën në Irak./abcnews.al/

Më shumë artikuj

Të fundit