11.2 C
Pristina
Friday, March 24, 2023

“Zemra ime asht thye si xhami!” – Çun Lajçi prek me fjaIët në 5 vjetorin e vdekjes së vajzës së tij

Rekomandime

Aktori dhe shkrimtari i njohur Çun Lajçi, ka shkruar vargje prekëse në pesë vjetorin e vdekjes së vajzës së tij, Bubulinës.

Ai ka thënë se pas vdekjes së të bijës, atij i është thyer zemra si xhami.

Shkrimi i plotë i Lajçit në Facebook:

(Sot 5 vjet je shtri n’dheun e zi)

S’kam harrua moj, por jam vonua me i vu edhe do shkronja që ladrua kanë pesë vite damarëve t’mi, tue ma therë palcën e shpirtit e tue pikua dhimbje n’bebëzat e mjegullueme!

Pesë vite m’kan ndrydhë e shtrydhë e harrua e kam edhe emnin tim tue hesht n’dhomën tande t’plasaritun, me rrjeta mërimangash e pluhun vitësh.

Fotografive u kam folë. I kam prekë me gishta e vija gishtrinjësh kanë mbetë n’xhamin e kornizave.

Fotografitë m’kan buzëqeshë e m’kan çua atje ku ti u shtrine në nji nandor të ftoft, tek fluskat e borës po ta mbulonin dheun e zi mbi trupin e ftoft!

Jo! Nuk t’kam harrua Bubulinë. Sot si dje e dje si ditën që ike për t’mos u ngjallë ma. Për t’mos e pritë babën nga rrugë e gjatë. Për t’mos e marrë përqafimin e shpresës se fundit edhe për nji udhëtim drejt Ashkelonit. Atje dhe vetëm atje, sikur na xixëllonte drita n’fundin e tunelit!

Shkrua nuk t’kam për pesë vite e Ti m’ke ardhë n’andrra e n’andrra m’ke ikë! Kam vrapua mbas teje e m’ke humbë e t’kam gjetë mes varrezash, tue mbajtë mbi kokë gurin e randë!

T’kam përqafua fort e fort e t’kam folë butë e butë, por guri ka hesht e zemra ime asht thye si xhami! As n’andrra ngi me ty s’jam, se kurrë folë s’ke. Ke buzëqeshë e ke ikë e t’kam bërtitë ndalu! Por hijet e natës t’kanë marrë bashkë me krrokamat e korbave t’mëngjesit e t’kanë çua si Kostandinin n’varrin me murriza.

Ah, sa t’gjata vitet! Sa t’bukura fotografitë n’mur! Sa t’randa heshtjet n’dhomën tande, ku mbet fryma e fundit! Sa i gjatë fluturimi atë ditë mbi Atlantik! Sa të mërdhimë krushqit e fundit deri të varri! Sa e zezë nusja! Sa i vdekun dhandrri!

Sot, si pesë vjet ma parë, prap larg teje e varrit! Dikund afër rrugës “Tetovska 45” ku kërkoje jetë, po t’shkruej n’heshtje e si n’mjegulla po e shoh Leartin e Galën tue ardhë pa mua, me ta puthë gurin e ftoftë mbi kokë!

Bubulinë!

Unë prap rrugëve me libra e prap krenar me ty e djalin e prap i pasun me centa djersësh n’xhepa!

Tani Learti mundohet me ma mbajtë gjallë shpirtin e vyshkun. Tani Gala shkrihet si qiri n’vujtjen time e ti me pret ndër varre!

Pusho edhe ndonji ditë, se shumë kam me të tregua kur të shtrihem përgjithëmonë me ty!

Rrugëve si gjithmonë

20.11.2022

ImageÇun Lajçi te varri i vajzës së tijFOTO GALERI

Më shumë artikuj

Të fundit