Tuesday, September 28th, 2021

Kategori: KULTURË

Dhuna mes nxënësëve në shkolla – flet psikologia Ariana Isufi

Dhuna në shkolla është një dukur shqetësuese në shkollat tona. Psikologia Ariana Isufi e cila çdo javë do të përgatitë nga një temë përmes një video për Kids of Kosova, këtë javë tregon se...

Koha kur Cima hynte në fushë me pushkë në ndeshjen e futbollit

Sot ndërroi jetë aktori i njohur kosovar, Rasim Thaçi-Cima. Ai gjatë jetës së tij kishte dhuruar spektakël dhe i kishte bërë njerëzit të qeshte me veprimet e tij. Në një ndeshje miqësore mes Estradës...

Izraeli ia sheh hajrin Kosovës: Zbulohen tekste biblike 2 mijë vjeçare në shkretëtirën afër Jerusalemit

Arkeologët izraelitë gjatë ditës së sotme kanë njoftuar gjetjen e dhjetëra fragmenteve në Detin e Zi që mbanin tekste biblike që u zbuluan në një shpellë në shkretëtirë e që besohet se ishte fshehur...

Viti 1913: Në male shkatërruan turqit, në fusha malazezët, besimtarët myslimanë faleshin në Kishë, shqiptarët ishin një e me këngë niseshin në luftë

Në verën e vitit 1913, kur Konferenca e Londrës kishte përfunduar punimet e saja, Aubrey Herbert e vizitoi Shqipërinë. Vizita kishte për qëllim njoftimin e tij me reagimin e shqiptarëve në lidhje me rezultatet...

Cima me COVID-19, e bija e tij kërkon gjak nga ata që e kaluan virusin

Humoristi Rasim Thaçi – Cima është duke u përballur me COVID-19, prandaj e bija e tij Adelina Thaçi-Meta ka kërkuar gjak prej atyre që e kanë kaluar koronavirusin së fundmi për të marrë antitrupat...

Njihuni me 8-vjeçaren që adhuron jetën e fshatit dhe kafshët

Ajo është vetëm 8-vjece por me një dashuri shumë të madhe për jetën e fshatit dhe kafshët.Në një intervistë në “ Rreze Dielli” Mansi Ismaili vogëlushja e cila i ka cuditur të gjithë me...

Vogëlushja Albiona Geci, poezi gjyshit Osman Gecit, dajës së Adem Jasharit

Me 5-6 dhe 7 Mars u shënua Epopeja e Lavdishme e Jasharajve të Prekazit. Këtë vend heroik shumë qytetarë shkojnë për ta vizituar, ndërsa shumë këngë janë realizuar për heroizmin e Jasharjave. Po në...

Grupi suedez realizojnë me videoklip këngën “Xhamadani vija-vija”

akoma më shumë, duke i pritur shumë mirë e duke e vlerësuar atë që grupi ka përgatitur për ta. Kështu, dy vite më pas ata kanë vendosur që me bashkëpunëtorë shqiptarë, kompozitorin Florent Boshnjakun...

Tre nëntori, dita kur Skënderbeu la betejën e Nishit dhe u nis për në Krujë

Tre nëntori 1443, është një datë historike për Shqipërinë, pasi kryetrimi shqiptar Gjergj Kastrioti-Skënderbeu do të linte betejën e Nishit dhe do të nisej për në Krujë, ku më pas edhe do të luftonte...

Azem Galica: As kishë, as xhami, por shkollë

(Shkruanë Bedri Tahiri) Dëshmi: Vetëdija kombëtare dje dhe sot!!! Azem Galica, kryekomandanti i çetave çlirimtare, që për 12-vjet, nuk i lëshoi armët nga dora, duke luftuar kudër pesë perandorive të kohës, ishte dashamirës i...