Tuesday, September 28th, 2021

Kategori: SHËNDETËSI

Rast interesant: Shikoni si i elektrizohen flokët kësaj vogëlushe

Një rast interesant është publikuar në rrjetet sociale ku tregon se si një fëmije i elektrizohen flokët. Një vogëlushe derias rrëshqet në lodra, flokët e saj ngriten lartë si pasojë e elektricitetit, shkruan kids...

Nëna e diagnostikuar me kancer, vajza e përlotur tregon dëshirën që ka

Dy vite më parë, jeta e Ildës dhe familjarëve të saj ndryshoi plotësisht. Vajza e saj Ersi, 12 vjeçe, rrëfeu historinë prekëse në emisionin “Më thuaj një dëshirë”. Ilda u diagnostikua me kancer në...

Emocionuese: 7-vjeçarja shet limonada për të përballuar operacionin në tru

Një histori tejet e veçantë është ajo e 7-vjeçares Liza Scott, nga Alabama e SHBA. Vogëlushja, prej një viti shet limonada në furrën në pronësi të nënës së saj, për një qëllim të vetëm:...

6 ushqimet që janë më të këqija se cigarja

Dietat e pabalancuara i dëmtojnë më shumë njerëzit në ditët e sotme sesa pirja e duhanit. Shkencëtarët zbuluan se mungesa e lëndëve ushqyese të rëndësishme mund të dëmtojë shëndetin tuaj. Sidoqoftë, disa produkte, të...

Ja si të kuptoni nëse jeni të infektuar me COVID-19, akoma pa filluar simptomat?

Shteti i Taiwan, është një nga shtetet e para që është ballafaquar me virusin Covid 19, prandaj ata kanë shkuar përpara me studime të karakteristikave të virusit. Shkencëtaret nga ky vend kanë thënë se...

Lajm i mirë për të gjithë ata që e kanë kaluar koronavirusin

Imuniteti nga Covid-19 zgjat plot 6 muaj. Në këtë përfundmi kanë dalë kërkimet e fundit të Universitetit të Oksfordit, të cilat nisën nga marsi e zgjatën deri në nëntor. Sipas CNBC, subjekte të kërkimit...

Studimi i ri tregon se kur shpërndahet koronavirusi më së shumti

Njerëzit më së shumti mund ta shpërndajnë koronavirusin në pesë ditët e para pasi të shfaqin simptomat, ka sugjeruar një studim i ri. Hulumtuesit thonë se pacientët kanë nivelin më të lartë të virusit...

Pfizer ka edhe një lajm fantastik rreth vaksinën ndaj koronavirusit

Kompani “Pfizer” ka marrë sot rezultatet e reja rreth vaksinës ndaj koronavirusit. Kompania amerikane ka bërë të ditur se në analizat e reja rezultati i sukesit të vaksinës është 95%. Po ashtu, lajm i...

Ilaçi më i mirë natyral kundër dhimbjes së dhëmbit

Harroni të gjitha ato ilaçe, me të cilat merreni me shpresën se dhimbja e dhëmbit do të ndalojë. Krejt çfarë keni nevojë është pjesa e kuzhinës tuaj. Kur dikush të thotë karafil, me siguri...

Ju shqetëson kolla? Këto janë zgjidhjet natyrale

Me temperaturat e ulëta, rishfaqet kolla si një nga simptomat më tipike. Sidomos në rastet kur kolla është ende jo e thellë dhe nuk është bërë e rëndë, ju mund të provoni disa zgjidhje...