Tuesday, September 28th, 2021

Kategori: SHQIPËRI

Shikojeni parashikimin që e kishte bërë Edi Rama për rezultatin e zgjedhjeve

Partia Socialiste në krye me Edi Ramën ka fituar për të tretën herë . radhazi zgjedhjet në Shqipëri, gjë që nuk kishte ndodhur asnjëherë në historinë politike shqiptare. Kur numërimi i votave ka përfunduar,...

Çaste dramatike në Tiranë, shikoni si shpëtohet një fëmijë nga zjarrfikësit

Orë tronditëse dhe plot ankth për banorët e një pallati tek zona e Freskut në Tiranë pasi flakët shpërthyen në një prej apartamenteve. Noa.al raporton se një fëmijë është arritur të shpëtohet dhe të...

Hapësira ajrore e Shqipërisë jashtë kontrollit: Qeveria e cilëson tentim grusht shteti

Hapësira ajrore e Republikës së Shqipërisë që nga mëngjesi i së mërkurës është jashtë kontrollit. Për pasojë janë pezulluar të gjitha fluturimet në Aeroportin Ndërkombëtar të Rinasit, i vetmi në Shqipëri. Gjashtëdhjetë kontrollorë të...

Pasaporta në kohën e Zogut: Çdo shqiptar asht vëllau yt

Gjashtë këshilla tepër të vlefshme, dje, sot dhe për jetë: nga koha e Mbretërisë së Ahmet Zogut. Ja çfarë shkruhej në kapakun e mbrendshëm të pasaportës shqiptare të viteve të 30-ta. 1.Ta dish dhe...

Shqipëria instalon radar të ri 3D, e mbulon tërë hapësirën ajrore të Kosovës dhe të Serbisë qendrore

Shqipëria e ka aktivizuar një pozicion të ri radari të vendosur në malin Mida në zonën e Pukës, në rrethin verior të Shkodrës, i cili siguron një pasqyrë të plotë të situatës së hapësirës...

Kështu duket Tirana pas dekorimeve për festat e fundvitit

Kryeqyteti i Shqipërisë, Tirana është dekoruar për festa e fundvitit. Kryetari Erion Veliaj ka ndarë pamje se si duket Tirana festive, teksa ka uruar që sa më shpejtë të kalohet pandemia. “E ku ka...

Shqipëria e Madhe në 1941: Si u kthye Kosova “në gjinin e Nanës pas 30 viteve robnije sllave”

Kthimi i tokave të Kosovës në trungun mëmë, në verën e 1941, duke e bërë realitet Shqipërinë e Madhe e duke hapur rrugën më tej për tokat e tjera në Çamëri, Mal të Zi...

Çobani milioner në Sarandë/ “Nga puna me delet, im bir ngeli beqar”

Në ditët e sotme kur të gjithë duan të shkojnë në Tiranë, ka akoma njerëz të punës, që qëndrojnë në fshat dhe ja shikojnë bereqetin punës. I tillë është edhe Besim Hysenbelliu, të cilin...

Myftiu i Shkodrës, mesazh nga shtrati COVID: sprovë nga Zoti!

Muhamed Sytari, Myftiu i njohur i Shkodrës, përcolli një mesazh publik nga shtrati i spitalit ku ndodhet për kurim në Turqi, duke e trajtuar COVID-in dhe si sprovë besimi nga Zoti. “Të dashur e...

Tifozët shqiptarë: Kosova është zemra e Shqipërisë

Tashmë ka përfunduar takimi ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës, duel ky që i takoi karakterit miqësor. Shqipëria e fitoi këtë takim me rezultatin final në 2:1, falë golave të realizuar nga Balaj e Uzuni, ndërsa...