4.7 C
Pristina
Thursday, March 30, 2023

Aleati i fundit i Putinit/ Pse ushtria bjelloruse nuk mund ta ndihmojë Rusinë në Ukrainë

Rekomandime

Vladimir Putinit po i mbarojnë letrat konvencionale për të luajtur në Ukrainë. Forcat e armatosura ukrainase po çlirojnë territoret e pushtuara dhe po kryejnë operacione sabotazhi kundër objektivave të kontrolluara nga Rusia, gjoja duke përfshirë urën e dashur të Krimesë të Putinit. Forcat e armatosura ruse kanë shpërdoruar rezervat e tyre të raketave dhe fuqisë punëtore ushtarake profesionale.

Përtej retorikës bërthamore, shantazheve me “bombë të pista” dhe terrorizimit të civilëve, Kremlini duket se është pa ide. Tani, regjimi rus po përpiqet të formojë një “ ushtri të dytë të botës” nga qindra mijëra rekrutët civilë të nëntrajnuar. Është shumë herët për ta cilësuar këtë përpjekje si një “dështim”, por pritshmëritë duken të paktën ambicioze.

Në të njëjtën kohë, Putini mund të ketë ende një kartë më shumë në mëngë, ushtrinë bjelloruse. Që nga pushtimi i plotë i Ukrainës nga Rusia në shkurt, thashethemet janë përhapur për hyrjen e afërt të trupave bjelloruse në luftime. Por ata deri më tani kanë mbetur të palëkundur në Bjellorusi.

Kjo ka shkaktuar një iluzion rrëshqitës në Perëndim se udhëheqësi i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko, ka një lloj rezistence mitike ndaj presionit të Putinit. Sidoqoftë, ka më shumë gjasa që Minsku dhe Moska të jenë mjaft të kënaqur me marrëveshjen e tyre aktuale, ose që ata e dinë se nuk kanë asnjë kartë për të luajtur.

Është e vështirë të gjesh ndonjë shembull të Putinit që ka ushtruar presion ndaj Lukashenkos në muajt e fundit. Përkundrazi, marrëdhënia mes dy diktatorëve të moshuar duket se është në fazën e muajit të mjaltit. Rusia i ka dhënë Bjellorusisë një qëndrim në shlyerjen e huave në masën 1 miliardë dollarë dhe ka lëshuar një kredi të re për 1.5 miliardë dollarë të tjerë.

Për më tepër, për shkak të sanksioneve perëndimore ndaj mallrave bjelloruse, 60 për qind e eksporteve të vendit tani përfundojnë në tregun rus. Dhe Bjellorusia merr gazin rus për çmimin bazë prej vetëm 128.5 dollarë për mijë metra kub (krahasuar me çmimin rekord të tregut prej 2,800 dollarësh këtë verë). Në të vërtetë, Moska i ka përmbushur të gjitha kërkesat e Minskut, edhe në lidhje me një mosmarrëveshje të vazhdueshmembi furnizimet me naftë, e cila ka qenë një pengesë midis palëve për pesë vitet e fundit.

Kjo ekzistencë harmonike ka të ngjarë të mos ishte e mundur nëse Lukashenka do të ishte treguar një partner me mirëmbajtje më të lartë. Por ai ka hequr të gjithë sovranitetin ushtarak mbi territorin e Bjellorusisë.

Trupat ruse mund të hyjnë, të largohen dhe të kthehen në territorin bjellorus kur të duan, pa lejen e autoriteteve lokale. Dhe Lukashenko vështirë se do t’i shpallë luftë Rusisë për shkak të kësaj lirie ‘të vogël’, aq më tepër që ai e kupton se tanket ruse mund, në vazhdimësi, të hyjnë në territorin e pallatit të tij.

E megjithatë, ushtria ruse me të vërtetë po kthehet në Bjellorusi. Lukashenko, ndërkohë, po kryen një mobilizim të fshehtë dhe një fushatë të re propagandistike. Ish-ushtarakët dhe oficerët e policisë në pension po marrin thirrje. Mjekët ushtarakë janë gjithashtu në trajnim dhe disa civilë kanë marrë fjalë se, nëse lind nevoja, ata do të mobilizohen në valën e parë.

Kreu i KGB-së së Bjellorusisë dhe budallenj të tjerë besnikë po vizitojnë ndërmarrjet shtetërore, duke përhapur fjalën për një ‘sulm të afërt’ kundër Bjellorusisë nga Ukraina. Dhe në një konferencë speciale për atashetë ushtarakë të huaj, ministria e mbrojtjes e Bjellorusisë përshkroi të drejtën e saj krejt të re për të përdorur “masa të parandalimit strategjik për të parandaluar një sulm”. Shkurtimisht, e gjithë kjo duket shumë e dyshimtë dhe ka shkaktuar shqetësime të reja se trupat e Lukashenkos janë gati t’i bashkohen pushtimit rus.

Por, hamendësimi i dytë i proceseve të mendimit të autoritarëve është një aktivitet jashtëzakonisht i ngarkuar. Dhe, duke pasur parasysh mungesën e dukshme të presionit rus ndaj Lukashenkos, mund të ketë motive të tjera për këtë stuhi aktiviteti. Për shembull, për të marrë si vlerë të parë informimin nga Ministria e Mbrojtjes e Bjellorusisë, Lukashenko mund të frikësohet vërtet se forcat ukrainase janë gati të nisin një sulm në territorin bjellorus. Në fund të fundit, ata do të kishin arsye të mira për ta bërë këtë, Rusia sulmoi Kievin nga Bjellorusia në shkurt, qytetet e Ukrainës granatohen rregullisht nga territori bjellorus, si dhe trupat bjelloruse mund të pushtojnë Ukrainën perëndimore, duke ndërprerë linjat e furnizimit për dërgesat e armëve. Kjo frikë është qartazi e pabazë nga perspektiva perëndimore. Por është e vështirë të vlerësohet shkalla në të cilën sundimtari bjellorus mbetet një aktor racional, dhe aq më tepër për të vlerësuar mënyrat në të cilat perceptimet e tij për realitetin ndryshojnë nga ato të Perëndimit. Ai, nga ana tjetër, thjesht mund të fshihet pas trupave ruse dhe kërcënimit për t’u bashkuar me ta në Ukrainë, si një përpjekje për të trembur këtë rrezik të imagjinuar.

Ekziston edhe një shpjegim më cinik. Kjo do të thotë, Lukashenko ka të ngjarë të kuptojë se nëse Rusia humbet këtë luftë, regjimi i tij ndoshta nuk do të mbijetojë, kështu që ai duhet të ndihmojë Moskën të fitojë me çdo kusht.

Por ushtria bjelloruse nuk e ka kapacitetin ta kthejë valën e luftës në favor të Rusisë. Së pari, është shumë i vogël, me segmentin më të gatshëm luftarak që nuk i kalon 15,000 trupa. Pjesa tjetër është po aq efikase sa grupi i rreptë i rekrutëve të rinj të Rusisë. Për më tepër, forcat e armatosura ukrainase tani janë shumë më të përgatitura për një sulm nga veriu, ato kanë minuar rrugët dhe fushat në kufirin me Bjellorusinë, kanë shkatërruar urat përkatëse dhe armët moderne perëndimore si raketat antitank HIMARS mund të parandalojnë trupat. edhe duke kaluar kufirin.

Së dyti, shoqëria bjelloruse është në masë të madhe kundër pjesëmarrjes së vendit në luftë, më shumë se 90 për qind e refuzojnë idenë për t’u bashkuar në anën e Rusisë. Pra, dërgimi i bjellorusëve në luftë mund të provokojë një valë serioze pakënaqësie brenda vendit, madje edhe më shumë sesa mobilizimi i Putinit në Rusi.

Forcat demokratike bjelloruse në mërgim ka të ngjarë ta përdorin këtë për të përmbysur regjimin e Lukashenkos. Dhe ata po vëzhgojnë nga afër: vetëm këtë javë, liderja e opozitës Sviatlana Tsikhanouskaya u kërkoi trupave bjelloruse t’i përgjigjen urdhrave për të sulmuar Ukrainën duke ulur armët dhe duke u bashkuar me forcat ukrainase.

Prandaj, kjo mënyrë veprimi do të ishte jashtëzakonisht e rrezikshme, kryesisht për Lukashenkon, por edhe për Putinin, i cili mund të humbasë aleatin e tij të vetëm evropian. Tani për tani, një bazë e besueshme dhe e sigurt për ushtrinë ruse në Bjellorusi mund të jetë më e vlefshme se një front i dytë i paparashikueshëm në Ukrainë.

Megjithatë, ndërsa lufta përparon dhe evoluon, vlerësimet e vendimmarrësve bjellorusë dhe rusë për situatën mund të ndryshojnë gjithashtu, racionalisht ose ndryshe. Dhe ata mund të vendosin që kostot e mos dërgimit të trupave bjelloruse në Ukrainë janë më të mëdha se ato të dërgimit të tyre. Pra, për të shmangur më shumë psikanalizë në kolltuk, do të jetë e nevojshme të monitorohen nga afër ndryshimet e prekshme në aktivitetin ushtarak në Bjellorusi.

Ukraina dhe aleatët e saj duhet të mbajnë shënim se sa trupa ruse dhe sa pajisje arrijnë në të vërtetë në vend. Pa dhjetëra mijëra ushtarë rusë, çdo sulm i ri në Kiev do të dështojë, pavarësisht nëse ushtria bjelloruse merr pjesë apo jo. Deri më tani, nuk ka asnjë shenjë të qartë të përgatitjes për një sulm të afërt, duke pasur parasysh se numri i ushtarëve dhe pajisjeve ruse që mbërrijnë në Bjellorusi janë relativisht të vogla. Për më tepër, ushtria bjelloruse madje ka dërguar tanke nga Bjellorusia në Rusi, duke treguar një mungesë akute të pajisjeve ushtarake nga Moska. Është e mundur, siç raportojnë media bjelloruse Nasha Niva dhe projekti i monitorimit civil Hajun , që ushtarët që kanë mbërritur në Bjellorusi janë thjesht rekrutët rusë të dërguar atje për stërvitje.

Sido që të jetë, gypi i përshkallëzimit mund ta thithë Bjellorusinë më thellë në luftë. Pjesëmarrja e drejtpërdrejtë e Bjellorusisë nuk do të ndryshonte në mënyrë dramatike balancën ushtarake në Ukrainë, por ajo ka potencialin të çstabilizojë rajonin edhe më shumë dhe të provokojë një kryengritje tjetër kundër Lukashenkës. Të dy skenarët kërkojnë gatishmërinë dhe vullnetin e plotë të Bashkimit Evropian dhe NATO-s për të vepruar, shumë më shpejt dhe më me vendosmëri se sa bënë gjatë revolucionit afër Bjellorusisë në 2020.

Nga Pavel Slunkin për Ecfr

Më shumë artikuj

Të fundit