-0.6 C
Pristina
E premte, 27 Janar, 2023

Ambasada Amerikane renditi Jahjagën në mesin e atyre që ndryshuan botën për të mirë, ja çfarë thotë ajo

Rekomandime

Ish-presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga tha se është nder dhe privilegj i jashtëzakonshëm renditja që iu bë nga Ambasada e Amerikës në Kosovë në mesin e drejtuesve të tjera shtetërore si Elanor Roosevelt.

Ajo tha se është privilegj të renditesh në mesin e atyre që ndryshuan botën për të mirë dhe hapën rrugën që njerëzit të gëzojnë të drejta të barabarta, transmeton Indeksonline.

Ndryshe nga Ambasada e Amerikës u tha se Jahajga është gruaja e parë Presidente e Kosovës e cila foli për rëndësinë e pjesëmarrjes së grave dhe sfidoi mentalitetin patriarkal në politikë si dhe ndjeki kauzën e saj për të mbijetuarit e dhunës seksuale gjatë luftës.

What an honor and privilege to be listed, among other leaders such as Eleanor Roosevelt, by #USEmbassyPristina as one of…

Gepostet von Atifete Jahjaga am Mittwoch, 29. Juli 2020

Më shumë artikuj

Të fundit