13.6 C
Pristina
Friday, June 9, 2023

Befason Vjosa Osmani: Taksën ndaj Serbisë do ta heq për 5 minuta

- Advertisement -

Të rekomanduara

Kandidatja e LDK-së për kryeministre, Vjosa Osmani, ka thënë se do ta udhëheqë dialogun Kosovë-Serbi dhe se taksa do të hiqet nëse Serbia do të bashkëpunon me Kosovën për të pagjeturit.

Osmani ka thënë se procesi i dialogut duhet të udhëhiqet nga një njeri që nuk mund të shantazhohet dhe se nuk do të lejojë që pjesë e bisedimeve të jetë ndryshimi i kufijve.

Po ashtu Osmani ka thënë se taksa 100% do të hiqet nëse Serbia në shkëmbim jep të dhënat e 1700 të zhdukurve të Kosovës gjatë luftës, pra nëse jep të dhënat e të pagjeturve dhe kthen eshtrat e tyre.

- Advertisement -

Tarifa do të bëhet pjesë e reciprocitetit me Serbinë. Në do të kërkojmë që Serbia të kthehet në tavolinën e dialogut. Sot Serbia nuk pranon shumë mallra kosovare dhe shkaku i tyre krijon bllokada jotarifore. Reciprociteti i plotë është edhe më i ashpër se taksa. Jo një tarifë por 100 tarifa i heq nëse Serbia në shkëmbim jep të dhënat e 1700 të zhdukurve. Nëse Serbia jep të dhënat për të pagjeturit, unë do të kthehesha dhe ta heqsha taksën”, duke shtua se kjo e fundit është vendosur për të mbuluar skandalet e qeverisë Hardinaj.

Ajo tutje ka shtuar se temë esenciale e dialogut Kosovë-Serbi, është çështja e të pagjeturve, reparacionet për dëmet e luftës dhe çështjet tjera që janë kusht për normalizim.

- Advertisement -

Të fundit

Mësuesja shpjegon anatominë në mënyrë ‘origjinale’, zhvishet para nxënësve

Ajo ishte duke shpjeguar anatominë ndërkohë që hipi mbi një bankë dhe nisi të zhvishej. Një mësuese në një shkollë...

Më shumë

- Advertisement -