16.6 C
London
E martë, 26 Tetor, 2021

Bombarduesit B-2 mahnitin në stërvitjen e parë të përbashkët me F-35-at britanikë

- Advertisement -spot_imgspot_img
- Advertisement -spot_imgspot_img

Avionët bombardues amerikanë B-2 Spirit, të padiktueshëm nga radarët, ishin pjesë e një stërvitjeje të përbashkët me F-35B anglezë, për të parën herë në histori.

Manovrat u kryen te Baza Ajrore Mbretërore “Fairford” në Glusestshër, Britani, si pjesë e Task Forcës amerikane për Komandën Strategike Bombarduese në Europë.

Avionët B-2 mbahen zakonisht në baza shumë specifike, si “Fairford” dhe “Whiteman.

Këtë herë kryen një vizitë edhe në Islandë, si pjesë e planit të SHBA-ve për të shtuar praninë e tyre në ishullin verior, me synimin për të mbajtur larg agresionin rus.

- Advertisement -spot_imgspot_img
Latest news
- Advertisement -spot_img
Related news
- Advertisement -spot_img