2.2 C
Pristina
E premte, 2 Dhjetor, 2022

Buxhet rekord ushtarak i SHBA-ve: Sanksione kundër Rusisë dhe Turqisë

Rekomandime

Kongresi i SHBA miratoi buxhetin e mbrojtjes që parashikon shifrën rekord të 740 miliardë dollarëve për nevoja ushtarake në 2021. Megjithëse Presidenti Donald Trump vuri veton e projektit, sistemi është i tillë që buxheti me shumë gjasa do të miratohet në fund.

300 nga 438 kongresmenë kanë votuar tashmë për buxhetin e propozuar, i cili lejon Dhomën e Përfaqësuesve të jetë mbi veton presidenciale. Pasi Trump bllokoi projekt-buxhetin, Kongresi do të votojë përsëri. Dhe nëse dokumenti ri-aprovohet, ai më në fund do të miratohet. Për më tepër, ligji u mbështet nga Senati: 84 pro dhe vetëm 13 kundër.

Trump beson se drafti nuk përfshinte masat e rëndësishme kritike të nevojshme për të garantuar sigurinë kombëtare dhe kjo është arsyeja pse është një “dhuratë” për Rusinë dhe Kinën.

Në buxhet dhe sanksione kundër Nord Stream 2

Projekt-buxheti përmban plane për modernizimin e forcave të armatosura, zhvillimin e teknologjive të reja, si dhe për zgjerimin e mëtejshëm të ndikimit gjeopolitik të Shteteve të Bashkuara, domethënë sanksionet kundër kundërshtarëve dhe ndihmën ndaj aleatëve. Një nga risitë kryesore gjeopolitike në projekt-buxhetin janë sanksionet kundër Nord Stream 2. Amerikanët po përpiqen që të pengojnë ekspansioni rus në tregun e hidrokarbureve. Buxheti parashikon ndëshkime për mbështetjen në ndërtimin e tubacionit të gazit, si dhe për shërbimet për modernizimin teknik të anijeve që vendosin tuba.

“North Stream 2” është 94 përqind i plotë. Kanë mbetur vetëm 76 kilometra. Për të shmangur sanksionet, Gjermania përdori një hile dhe formoi një sfond të veçantë për të përfunduar ndërtimin e tubacionit. Duke folur ligjërisht, kontraktorët do të veprojnë në përputhje me porositë e kësaj strukture pa lidhje direkte me Nord Stream 2.

Amerikanët gjithashtu do të bëjnë presion mbi Turqinë. Buxheti parashikon sanksione për prokurimin dhe funksionimin e sistemeve të raketave anti-ajrore S-400. Në fund të javës së kaluar, Departamenti i Shtetit lëshoi ??një deklaratë nga Sekretari i Shtetit Mike Pompeo duke thënë se marrëveshja rrezikon sigurinë e personelit dhe pajisjeve ushtarake Amerikane dhe gjithashtu lejon Moskën të fitojë akses në ushtrinë dhe industrinë e mbrojtjes turke.

Ministria e Jashtme turke ka kërcënuar të përgjigjet me të njëjtën masë. S-400 është një pengesë e kahershme midis Uashingtonit dhe Ankarasë. Amerikanët tashmë e kanë përjashtuar Turqinë nga programi i avionëve të gjeneratës së pestë F-35. Pentagoni ka frikë se informacioni nga sistemi turk i mbrojtjes ajrore rreth këtyre luftëtarëve të fundit do të arrijë në Moskë.

Amerikanët do të vazhdojnë të financojnë aleatët e tyre të Evropës Lindore: Balltikun dhe Poloninë. Për Uashingtonin, këto vende janë një trampolinë për “shtypjen e forcës së Rusisë”. 250 milion dollarë do t’i jepen Kievit “si pjesë e iniciativës së ndihmës së sigurisë për të mbështetur forcat e armatosura ukrainase”.

Detajet nuk janë specifikuar, por ka shumë të ngjarë që ka të bëjë me dërgesat e mëtejshme të automjeteve të blinduara, sistemeve të raketave anti-tank, si dhe anijeve të vogla detare për forcat e armatosura të Ukrainës.

Armatim i plotë

Nga 740 miliardë dollarë, Pentagoni do të shpenzojë 635.5 miliardë dollarë për nevoja themelore. Pjesa tjetër do të shkojë në programet e sigurisë kombëtare në sektorin e energjisë (26.6 miliardë dollarë) dhe në operacionet jashtë vendit (69 miliardë dollarë). Përmendje të veçantë u bëhet teknologjive hipersonike që duhet të punësohen brenda tre viteve.

Pothuajse 30 miliardë janë caktuar për modernizimin e treshes bërthamore. Këto fonde do të përdoren për zhvillimin e sistemeve të reja të komunikimit dhe kontrollit (Komanda Bërthamore, Kontrolli dhe Komunikimet – shtatë miliardë), një program i bombarduesve me rreze të gjatë premtuese V-21 Ryder (2.8 miliardë), nëndetëset më të fundit me raketa balistike brenda projektit ” Colombia ”(4.4 miliardë). Projekti i raketave të lundrimit LSRO ajër në tokë do të marrë 474 milion, dhe IBR i ri nën programin GBSD do të marrë 1.5 miliardë.

Më shumë se 20 miliardë dollarë do të ndahen për zhvillimin e sistemeve të mbrojtjes nga raketat. Do të blihen sistemet anti-raketa me bazë detare SM-3, sistemi i informacionit dhe kontrollit luftarak “Aegis” dhe sistemi raketor amerikan THAAD. Sistemet e mbrojtjes ajrore Patriot do të modernizohen. 15 miliard dollarë janë planifikuar për Forcat Hapësinore për zgjerimin e mëtejshëm të grupit satelitor Amerikan. Rreth dhjetë miliardë do të shkojnë në operacionet e hapësirës kibernetike, si sulmuese ashtu edhe mbrojtëse.

Forcat Ajrore do të marrin 57 miliardë lekë. Këto para do të përdoren për të blerë 70 luftëtarë F-35, 15 avionë karburantë KC-46, 24 bombardues që ngrihen nga transportuesi F / A-18 “Hornet”, 52 helikopterë sulmues AH-64E Apache dhe pajisje të tjera të shumta. 32.3 miliardë dollarë do të shpenzohen për Marinën në 2021: për të ndërtuar një nëndetëse bërthamore të brezit të ri Columbia, një aeroplanmbajtës të klasit Ford, një nëndetëse të klasës Virginia, dy shkatërrues Arleigh Burke, një fregatë FFG (X), një mjet zbarkimi Anije LPD, cisterna dhe dy anije të mëdha pa pilot USV Large.

13 miliardë lekë janë planifikuar për forcat tokësore: ajo do të marrë më shumë se katër mijë automjete të blinduara të lehta, 32 automjete të blinduara me shumë qëllime, 72 automjete luftarake amfibë dhe gjithashtu do të modernizojë 89 tanke Abrams. As ata nuk i kanë harruar teknologjitë e së ardhmes. Pra, 3.2 miliardë do të shpenzohen për armë hipersonike, 1.5 miliardë për mikroelektronikë dhe 841 milion dollarë për inteligjencën artificiale.

Buxheti ushtarak amerikan vazhdon të rritet dhe vendos një rekord të ri çdo vit. Ka shumë të ngjarë që me presidentin e ri, kjo tendencë të mos ndryshojë.

Më shumë artikuj

Të fundit