Tuesday, September 28th, 2021

Kategori: RAJONI

“Nuk guxojmë të harrojmë”, Parlamenti i Serbisë mban një minutë heshtje për “viktimat e agresionit të NATO-s”

Parlamenti i Serbisë ka mbajtur sot mbledhje të rregullt por deputetët serbë kanë folur vetëm për intervenimin e NATO-s. Kryetari i Parlamentit të Serbisë, Ivica Daçiq, i ka ftuar deputetët në mbledhjen që i...

VIDEO/ Polici rrëzon plakun përtokë pa mëshirë gjatë protestës në Shkup

Një pamje e rëndë është publikuar nga Klan Maqedoni ku shihet se si një plak kalimtar gjatë protestës rrëzohet qëllimisht nga ana e një polici të njësisë speciale maqedonase. Nga pamjet e publikuara, plaku...

Në Mal të Zi për herë të parë shqiptarët festuan me flamur kombëtar

Në Malin e Zi sivjet për herë të parë shqiptarët kanë arritur të festojnë 28 nëntorin me flamurin kombëtar. Për shënimin e kësaj date në nderim të kombit dhe identitetit, trojet shqiptare në Malin...

Përshkallzohen tensionet mes Serbisë dhe Mali të Zi: Serbia dëbon ambasadorin e Malit të Zi

Ministria e Punëve të Jashtme të Serbisë njoftoi se, me rastin e dëbimi të ambasadorit të Serbisë në Malin e Zi, Vladimir Božović, tani edhe Serbia kundërpërgjigjet duke dëbuar ambasadorin e Malit të Zi...

Kërcënohen me jetë Dritan Abazoviq dhe familja e tij

Drejtori ekzekutiv i Koalicionit URA, Zoran Mikić dha alarmin në lidhje me sigurinë fizike të kreut të politikanit shqiptar Dritan Abazoviq. Përmes një konference për shtyp, Mikić tha se një klan mafioz ka kërcënuar...

52% e serbëve mendojnë se duhet të sulmohet Kosova, 47% thonë se do të merrnin pjesë vetë në luftë

52 për qind e serbëve të anketuar thonë se Serbia duhet të ndërhyjë ushtarakisht në Kosovë në rast të një konflikti të armatosur derisa 47 për qind thonë se janë të gatshëm t’i bashkohen...

Efektet e varrimit të Irinejit, infektohet peshkopi që udhëhoqi lutjet

Qindra persona në Serbi, përfshirë edhe presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, morën pjesë në ceremoninë e varrimit të Patriarkut të Kishës Ortodokse Serbe, Irinej, i cili ndërroi jetë në moshën 90-vjeçare si pasojë e infektimit...

Vdes nga coronavirusi edhe peshkopi tjetër serb, Artemije

Një nga peshkopët më të njohur të Kishës Ortodoske serbe, Radosavljevic Artemije, ka vdekur sot në moshën 85 vjeçare. Mediet serbe raportojnë se si po trajtohej për coronacirus në departamentin e sëmundjeve infektive në...

COVID-19 ia merr jetën armikut të madh të shqiptarëve

Kreu i Kishës Ortodokse Serbe, Patriarku Irinej, ka vdekur nga koronavirusi. Lajmin e konfirmoi presidenti serb, Aleksander Vuçiq, përmes një postimi në Instagram. “Isha i nderuar të të njihja. Njerëzit si ti kurrë nuk...

Veteranët kroatë ndërojnë UÇK’në në përvejtorin e Betejës së Vukovarit

Në përvjetorin e Betejës së Vukovarit, dje kroatët kanë valvitur edhe flamurin e UÇK’së. Si edhe dihet se në luftën e Kroacisë për liri kanë marrë pjesë edhe shumë shqiptarë, mes tyre edhe heroi...