6.5 C
Pristina
Saturday, April 20, 2024

Çfarë ndodhi në Detin e Zi? Avioni rus lëshon raketë pranë avionëve britanikë

Rekomandime

Një avion rus lëshoi ​​një raketë pranë një avioni mbikëqyrës britanik RC-135 në hapësirën ajrore ndërkombëtare mbi Detin e Zi më 29 shtator, ka konfirmuar ministri britanik i mbrojtjes Ben Wallace.

Wallace i tha parlamentit se Britania kishte pezulluar më parë patrullimet pas incidentit dhe i shprehu shqetësimet ministrit rus të Mbrojtjes Sergei Shoigu.

- Advertisement -

Rusia tha se ishte një “mosfunksionim teknik” dhe Wallace tha se Britania tani ka rifilluar patrullimet. Sipas ministrit, avioni RAF RC-135 ishte në patrullë rutinë, kur iu afruan dy avionë Iuftarakë rusë SU-27, njëri prej të cilëve lëshoi ​​një raketë në afërsi të avionit britanik.

Ministri tha se incidenti nuk u konsiderua një “përshkallëzim i qëllimshëm”, por shqetësimet u shprehën në një letër drejtuar homologut të tij rus, Sergei Shoigu.

-Advertisement-

Më shumë artikuj

- Advertisement -

Të fundit