“Do të Iuftojmë për kryqin”, njësitet paramilitare të RS-së marshojnë nëpër rrugët e Banja Llukës

Date:

Njësitet ushtarake paramilitare kanë marshuar sot nëpër rrugët e Banja Llukës, kryeqytetit të Republikës Serbe në Bosnje dhe Hercegovinë.

Në disa video të publikuara në rrjetet sociale, këta paramilitarë dëgjohen duke kënduar këngë nacionaliste serbe.

“Serbë ka aq shumë sa ka edhe gjethe, nuk ka më komunistë. Për kryq, për kryq, Nemanjiq, për lavdi, për lavdi, Obiliq “, këndojnë anëtarët e SAJ të Ministrisë së Brendshme të RS gjatë paradës që shënon ditën kushtetuese të RS-së.

Në këtë paradë të pranishëm ishin edhe ish-kriminelë të luftës së fundit në Bosnje dhe Hercegovinë si dhe ambasadori rus në BeH.

Ambasadori rus ka qenë i vendosur krah liderit të RS-së, Millorad Dodik ndërsa Viko Pandurevic, i dënuar për krime lufte ka qenë diku prapa të dyve.

E lidhur me këtë ka reaguar ish-ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku.

“Kjo duhet të tmerrojë të gjithë. Një shfaqje publike e fashizmit”, shkroi ajo në Twitter.

Shpërndaje postimin:

Rekomanduar

Më shumë si kjo
Të lidhura

Visar Ymeri harxhon rrymë sa nja një fabrikë: Në shkur do të paguaj 236 euro më shumë

Drejtori i Institutit “Musinë Kokalari”, Visar Ymeri, ka thënë...

AAK-ja e Ramush Haradinajt paralajmëron protesta kundër shtrenjtimit të çmimit të rrymës

Pas PSD-së, edhe partia opozitare AAK, ka paralajmëruar protesta...

Profesori amerikan: Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia ka më shumë implikime politike sesa kërcënim ushtarak

Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia po konsiderohet...

Befason ministrja Albulena Haxhiu del në një serial televiziv

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është shfaqur së fundmi...