13.5 C
Pristina
Tuesday, May 30, 2023

Familja nga Prishtina që nuk i ka gëzuar festat asnjëherë për shkak të kushteve të rënda ekonomike, derti i tyre është strehimi

- Advertisement -

Të rekomanduara

Varfëria dhe kushtet e rënda, duket se e kanë plakur shumë, madje edhe fuqia e ka lënë.

Xhyliza Avazi, 56 vjeçe nga Prishtina, jeton në kushte tejet të rënda sociale.

Ajo bashkë me djalin e saj Egzonin, kanë mbetur të vetëm, pa zotin e shtëpisë, Shefki Avazin, I cili pas një sëmundje të mushkrive, kishte vdekur në vitin 2015, duke e lënë Egzonin 16 vjeçar, të vetëm me nënën e tij.

Shtëpia në të cilën jeton Xhylizaja së bashku me Egzonin, nuk i plotëson as kushtet minimale për jetesë.

- Advertisement -

Kjo familje jeton në një barakë në qendër të Prishtinës, barakë kjo e cila nuk është e tyre.

Për më tepër, Xhyliza Avazi tregon për IndeksOnline se deri para 3 vitesh ajo kishte gëzuar një pension prej 60 eurosh, të cilin tash e tre vite Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale i’a ka ndalur me arsyeimin se djali i saj Egzoni i ka mbushur 18 vjet dhe është në gjendje të punoj.

“Kom marrë social po ma kanë nalë, më kanë thanë që djali tash i ka bë 18 vjet edhe ai mundet me punu”, thotë zonja Avazi.

Ajo tregon se për shkak se djali është akoma i ri dhe prandaj nuk po e pranojnë në ndonjë punë.

- Advertisement -

Egzoni, 21 vjeç, e ka të përfunduar vetëm shkollën fillore, pasi që sipas nënës së tij, kushtet e vështira i’a kanë pamundësuar atij vazhdimin e shkollës së mesme, ndonëse Egzoni, sipas znj. Avazi ishte një djalë shumë i urtë por edhe i zgjuar, ai pas vdekjes së babait të tij, u detyra të qëndrojë pranë nënës.

Tutje ajo vazhdon se djalit të saj nga Komuna e Prishtinës, i’a kanë kërkuar 50 euro për qëndrimin e tyre në banesë sociale, ajo thotë ani pse djali kishte shkuar aty për të kërkuar ndihmë për ndërtimin e një shtëpie për ta, nga Komuna i’a kishin kërkuar pronën.

“I kanë thanë djalit sjellmi letrat qe e ki tokën, na t’nihmojna për shpi, po ku me marr na at tokë”, shprehet zonja Avazi.

Zonja Avazi, nënë e vetme, pa askënd tjetër, thotë se ajo vetë është e sëmurë nga diabeti dhe se ilaçet për këtë sëmundje i ka ndalur pas ndaljes së socialit, pasi që sipas saj paratë që i fitojnë gjatë ditës, nuk i mjaftojnë as për bukën e gojës.

Ajo thotë se bashkë me djalin e saj, dalin në tregjet e Prishtinës dhe shesin rroba të vjetra ku nga kjo shitja ata fitojnë më së shumëti 2 deri në 3 euro në ditë.

“Dal shes në Pazar, çka fitojna krejt 2-3 euro”.

Ajazi thotë se shtëpia e saj e cila është në gjendje të pabanueshme, ka vetëm një dhomë dhe asgjë tjetër.

Shtëpia e tyre nuk i posedon as kushtet minimale për të jetuar aty.

E mbuluar nga dheu e lagështira, kjo shtëpi e përcolli zonjën Avazi për gati 11 vite rresht.

Ajo në një intervistë për IndeksOnline, thotë se burri i saj sëmundjen e kishte fituar nga myku i cili edhe në pamjet tona duket shumë qartë.

Tutje Avazi tregon se as ajo e as djali i saj asnjëherë nuk kanë mundur ti gëzojnë festat.

Festa si e Bajramit dhe ajo e Vitit të ri, për zonjën Avazi dhe djalin e saj Egzonin, kishin qenë të njejta si zakonisht.

Ajo thotë se as që i’u bien në mend festat, duke shtuar se halli i saj i vetëm është strehimi.

Ajo thotë se djali i saj Egzoni nuk është shumë kërkues, duke shtuar se e kupton nënën e tij në rastet kur ata nuk kanë as buk për të ngrënë.

Zonja në fund Avazi thotë se dëshira e saj e vetme është që ta ketë një strehë të saj, ajo thotë se nuk dëshiron as ndihma e asgjë tjetër, por vetëm një kulm për të dhe djalin e saj.

Për më shumë, ndiqeni storien e plotë

- Advertisement -

Të fundit

Mësuesja shpjegon anatominë në mënyrë ‘origjinale’, zhvishet para nxënësve

Ajo ishte duke shpjeguar anatominë ndërkohë që hipi mbi një bankë dhe nisi të zhvishej. Një mësuese në një shkollë...

Më shumë

- Advertisement -