Gjendet pas 10 ditësh i vetëvarur shqiptari në Itali, kishte lënë pas mesazhe prekëse

0
158

Një litar i varur në tavanin prej druri dhe një trup, në një gjendje të dekompozimi, në dysheme. Kjo ka qenë skena që u pa dje në mëngjes në një shtëpi të vogël në qendrën historike të Palombara Sabina, e banuar nga një pesëdhjetë e dy vjeç me origjinë shqiptare, shkruajnë mediat italiane. Një informacion për aromë të rëndë ka çuar në zbulimin e trupit të pajetë të 52-vjeçarit shqiptar. “Një njeri pa kokë” ishte alarmi i parë.

Sipas autoriteteve shqiptari e kishte kryer aktin ekstrem të paktën 10 ditë më parë.

Dekompozimi duhet të jetë përshpejtuar edhe nga nxehtësia e këtyre ditëve dhe nga pesha, koka ishte ndarë nga trupi. “Ai jetoi këtu vetëm – treguan fqinjët. – Ai ishte një person i mirë dhe punëtor i zellshëm. Ne nuk e kishim parë atë për disa ditë, por ai ishte një person privat dhe nuk mund ta imagjinonim kurrë një dramë si kjo ». Duket se në kohët e fundit viktima ishte izoluar gjithnjë e më shumë. Dhe në murin e dhomës në të cilën u gjet do të ishin gjetur disa fletë ngjitëse, pjesërisht të shkruara në italisht dhe të tjera në shqip. Fraza të tilla si “ne vijmë nga Zoti dhe do të kthehemi te Zoti”, “Unë shkoj tek Perëndia ime”.