Hapet për përdorim tuneli më i gjatë nënujor, është 10 kilometra dhe për ndërtimin e tij janë shpenzuar 1.5 miliard dollarë

Date:

Pas katër viteve punë të pandërprera, Kina ka hapur për qarkullim tunelin më të gjatë nënujor në Kinë që është pjesë e një autostrade.

Fjala është për tunelin Taih të gjatë 10, 7 kilometra që shtrihet nën liqenin Taih në lindje të provincës kineze Diangsu, transmeton Telegrafi.

Zyrtarët kinezë kanë bërë të ditur se për ndërtimin e tunelit janë shpenzuar 1.5 miliard dollarë, e punët kishin filluar më 9 janar të vitit 2018.

Për ndërtimin e tunelit janë përdorur 2 milionë kub metër beton, e gjatësia e gjashtë korsive është 17,45 metra.

Në tavan të tunelit janë të vendosura dritat LED me ngjyra të ndryshme, me qëllim që të mos e lodhin shumë shoferin.

Shpërndaje postimin:

Rekomanduar

Më shumë si kjo
Të lidhura

Sinjale negative nga Franca për vizat: Kosova s’i ka plotësuar 95 kriteret e BE-së në mënyrë efektive

Franca, që po e udhëheq presidencën e BE-së, është...

Berisha: Rama u bë synet më 2013 në Topkapi

Ish-kryeministri Sali Berisha komentoi deklaratën e kryeministrit Edi Rama...

“Ti do të akuzohesh për t’zezat e Iuftës”- Joe Biden kishte refuzuar t’ia japë dorën Millosheviqit

Gazetari Ivica Puljic i Al Jazeera Balkans duke folur...

Mot i ndryshueshëm gjatë javës, nesër bie borë

Mot i ftohtë dhe ndryshueshëm gjatë javës, me kthjellime...