16.3 C
Pristina
Saturday, June 10, 2023

Kështu nisi shembja e Jugosllavisë, nga Prishtina në Split, ja tri faktet të vitit 1990!

- Advertisement -

Të rekomanduara

Tri fakte interesante por edhe tronditëse për botën sportive! Serbia kishte suprimuar autonominë e Kosovës me 23 mars të vitit 1989.

Klubi i futbollit Prishtina ishte halë në sy për klubet ish jugosllave, si në Serbi, në Maqedoni, në, Mal të Zi siç ishte Nikshiqi.

Faktet e nisjes së shembjes së Jugosllavisë, deshëm apo nuk deshëm, e pranuam apo s’e pranuam nisën nga sporti, nga ndeshjet e futbollit.

- Advertisement -

Turpi i madh ndodhi në stadiumin e Qytetit në Prishtinë (sot stadiumi “Fadil Vokrri”), në takimin mes Prishtinës dhe Proleterit të Zrenjanit, e cila përfundoi baras 0:0 në kuadër të ligës së dytë federative.

Gani Llapashtica, me 9 prill 1990 në spitalin e Prishtinës

Atëherë, kur ndeshja përfundonte baras, penalltitë përcaktonin se cila do ta fitonte një pikë. Prishtina humb me 6:5. Pas ndeshjes, rrihen keq futbollistët e Prishtinës nga milicia e regjimit ish jugosllav dhe më së keqi e kishte pësuar mbrojtësi Gani Llapashtica, që ishte shtrirë në spital. Kjo ndodhi me 8 prill të vitit 1990!

Turpi i një regjimit jugosllav që sulmoi lojtarët vetëm pse ishin shqiptarë. E dyta, me 13 maj të vitit 1990 ndodhi katastrofa në stadiumin “Maksimir” në Zagreb, rrihen tifozët BBB-ës të Dinamos me tifozët famëkeq të Cërvena Zvezdës së Beogradit, “Delija”, të ndërsyer nga krimineli Arkan (Zhelko Razhnjatoviq) në atë kohë.

- Advertisement -

Ndeshja ndërpritet, rrahje masive në tribuna e në fushë, ndërsa Zvonimir Boban, futbollist i Dinamos, në stilin e karateistit godet milicin jugosllav. Në këtë ndeshje mungoi Kujtim Shala për Dinamon sepse ishte i lënduar.

Boban godet milicin jugosllav

Fakti i tretë, ndodhi me 26 shtator të vitit 1990 në stadiumin e quajtur bukuroshe “Polud” të Splitit, ndërpritet ndeshja mes Hajdukut dhe Partizanit të Beogradit. Ardian Kozniku e pa me sy se çka ngjau në stadium se luante titullar për Hajdukun. “Torcida” e Hajdukut e revoltuar nisi përleshjen në stadium dhe e dogjën Flamuri jugosllav, Flamurin me të urryer!

Këto janë tri faktet e para të shembjes së ish Jugosllavisë! Dhe krejt në fund, gushti i vitit 1991 ishte një kapitull i ri, klubet kroate, sllovene dhe ato të Kosovës, tërhiqen nga garat ish jugosllave, nuk pranojnë të luajnë me klubet serbe dhe formojnë kampionatet e pavarura. Kjo ishte mrekullia!

- Advertisement -

Të fundit

Mësuesja shpjegon anatominë në mënyrë ‘origjinale’, zhvishet para nxënësve

Ajo ishte duke shpjeguar anatominë ndërkohë që hipi mbi një bankë dhe nisi të zhvishej. Një mësuese në një shkollë...

Më shumë

- Advertisement -