Këto janë kompanitë e Ismet Asllanit, biznesmenit të arrestuar në rastin “Brezovica”

Date:

Policia dhe Prokuroria e kanë vazhduar sot aksionin e njohur me emrin “Brezovica” në Prishtinë, Ferizaj, Shtërpcë, me ç’rast janë arrestuar shtatë persona.

Në mesin e këtyre të arrestuarve është edhe biznesmeni i njohur nga Ferizaj, Ismet Asllani. Ai dyshohet për dhënie të ryshfetit.

Asllani bashkë me familjarët e tij, është pronar i dy kompanive. Njëra prej tyre është “Kashtanjeva Dekor SHPK”, që merret me prodhimin dhe montimin e produkteve nga druri. Sipas ARBK-së ky biznes kap vlerën e 75 mijë eurove.

Emri i Ismet Asllanit si pronar figuron edhe në një biznes tjetër të regjistruar në ARBK. Bëhet fjalë për kompaninë “Lirimi SHPK”. Kjo kompani, sipas përshkrimit, merret me prodhimin e betonit të përzier, të gatshëm për përdorim, ndërkaq si aktivitet dytësor ka edhe tregtinë me shumicë jo të specializuar.

Sot Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore në Ferizaj, Shukri Jashari, në një konferencë për media bëri të ditur se investitori i një lagjeje në Brezovicë, që siç mëson media është Ismet Asllani, dyshohet se ka kryer veprën penale “ushtrim i ndikimit dhe dhënie e ryshfetit”.

I njëjti tashmë është dërguar në mbajtje për 48 orë.

Shpërndaje postimin:

Rekomanduar

Më shumë si kjo
Të lidhura

Sinjale negative nga Franca për vizat: Kosova s’i ka plotësuar 95 kriteret e BE-së në mënyrë efektive

Franca, që po e udhëheq presidencën e BE-së, është...

Berisha: Rama u bë synet më 2013 në Topkapi

Ish-kryeministri Sali Berisha komentoi deklaratën e kryeministrit Edi Rama...

“Ti do të akuzohesh për t’zezat e Iuftës”- Joe Biden kishte refuzuar t’ia japë dorën Millosheviqit

Gazetari Ivica Puljic i Al Jazeera Balkans duke folur...

Mot i ndryshueshëm gjatë javës, nesër bie borë

Mot i ftohtë dhe ndryshueshëm gjatë javës, me kthjellime...