14.1 C
London
E diel, 17 Tetor, 2021

Murtaja godet fermerët në Kosovë: Rahoveci dhe Suhareka dëmtohen për miliona euro

- Advertisement -spot_imgspot_img
- Advertisement -spot_imgspot_img

Hynë në kredi e mbollën e punuan dhe pritën frutat e perimeve. Por toka e Rahovecit dhe Suharekës u godit nga një murtajë që shkatërroi pothuajse të gjithë prodhimin e kësaj sezone, shkruan Gazeta Metro.

Specat janë po aq profitabil dhe se kanë traditë dhe renome si kuturë në Komunën e Rahovecit. Sidomos, ato të farës Austro-Hungareze të Somborit, që njihen në Kosovës si ‘somborka’, të cilat janë shkatëruar masovkisht.

Fermerët njoftojnë se Komuna e Rahovecit dheSuharekës janë më të dëmtuarat dhe agrobiznesi është goditur rëndë. Ata kanë pyetur se a do të kenë ndonjë mbrojtje apo ndihmesë nga shteti, pasi që kjo ka shkaktuar telashe finaciare për shumicën e Rrafshit të Dukagjinit jugor.

Ministria e Bujqësisë, momentalisht është duke i vlerësuar dëmet dhe së shpejti do të ketë rekomandime për autoritetet vendimmarrëse.

- Advertisement -spot_imgspot_img
Latest news
- Advertisement -spot_img
Related news
- Advertisement -spot_img