13.5 C
Pristina
Tuesday, May 30, 2023

New York Posti: Si po përpiqet Kadri Veseli t’i fitojë zgjedhjet me fotografinë e Trump

- Advertisement -

Të rekomanduara

Fotografia e Kadri Veselit me presidentin amerikan Donald Trump e cila po përdoret nga kreu i PDK-së në kohë të fushatës, ka marrë vëmendjen e gazetës ‘New York Post’ e cila së fundmi ka shkruar një artikull me titullin “Politikani i Kosovës publikon fotografinë me Trumpin, në përpjekje për të fituar zgjedhjet”.

Kadri Veseli, një kandidat për kryeministër në shtetin e vogël të Ballkanit, Kosovën, bëri një foto me Trump në një ngjarje në Washington në vitin 2017-të, derisa tash ai po e përdor këtë imazh në qytetin e Prishtinës, me shpresë se do ta ndihmojë në zgjedhje.

“Për dallim nga rivalët e mi, unë jam kandidati i vetëm që vazhdoj të promovoj një partneritet të fortë dhe publik me SHBA dhe Shtëpinë e Bardhë,” tha Veseli në një prononcim për The Post.

- Advertisement -

Një tabelë e madhe me fotografinë që është gati tre vite e vjetër, u vendos pastaj në disa vende, në kohë të fushatës. E njëjta fotografi u shpërnda edhe në kryeqytetin e Kosovës në Prishtinë.

Veseli u takua me presidentin amerikan në vitin 2017-të, në Washington, derisa, tha se pas kësaj ngjarje Trump menjëherë u njoftua me problemin e Kosovës dhe rajonit në tërësi, tha Veseli.

Kosova – e cila shpalli pavarësinë në vitin 2008 – njihet si shtet nga më shumë se 100 vende, përfshirë SHBA, por Serbia dhe pesë vende të Bashkimit Evropian ende refuzojnë ta pranojnë atë.

“Njerëzit e Kosovës e kuptojnë se një Amerikë e fortë do të ndihmojë që Kosova të bëhet më e fortë,” tha Veseli.

- Advertisement -

Veseli, i cili në mandatin e fundit ishte kryetar i parlamentit të Kosovës dhe drejtues i PDK-së, është duke e quajtur veten si tifozi më i madh i Trump në kohë të fushatës.

Fotografia e Kadri Veselit me Donald Trump që po përdoret në fushatë

“Platforma ime kundër korrupsionit dhe nepotizmit ka shumë të përbashkëta me platformën që Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Presidenti Trump kanë në luftën globale kundër korrupsionit,” tha Veseli të dielën në qytetin e Lipjanit.

Veseli është gjithashtu një nga themeluesit dhe drejtuesit e UÇK-së dhe ishte shefi i Shërbimit Informativ të Kosovës.

New York Post ndërkaq shkruan se kundërshtarja kryesore e Veselit është Vjosa Osmani, kandidatja e LDK-së, e cila është gruaja e parë që kandidon për kryeministër në Kosovë.

E njejta gjithashtu është e lidhur me SHBA-në pasi që është e diplomuar në Universitetin e Pittsburgh School of Law.

Zgjedhjet e jashtëzakonshme në Kosovë do të mbahen me gjashtë tetor.

- Advertisement -

Të fundit

Mësuesja shpjegon anatominë në mënyrë ‘origjinale’, zhvishet para nxënësve

Ajo ishte duke shpjeguar anatominë ndërkohë që hipi mbi një bankë dhe nisi të zhvishej. Një mësuese në një shkollë...

Më shumë

- Advertisement -