Një ushtar rus vret tetë bashkëluftëtarë të tij

Një ushtar rus ka vrarë tetë ushtarë të tjerë dhe ka plagosur dy të tjerë.

Ngjarja ndodhi në fshatin Gorny, jo shumë larg nga qyteti Chita.

Lajmi është konfirmuar nga Ministria e Mbrojtjes e Rusisë.

Sipas njoftimit ushtari mund të ketë pësuar sulm nervor kur ka nisur të shtënat.

Ushtari emri i të cilit nuk është bërë publik, po e ruante bazën në atë kohë, shkruan BBC përcjellë Klan Kosova.

Një komision i posaçëm, i udhëhequr nga zëvendësministri i Mbrojtjes, Andrey Kartapolov, u tha se është nisur drejt vendit ku ka ndodhur incidenti.