Osmani: Nuk i kam duart e lidhura në LDK, maksimalisht jam përkrahur nga të gjithë

Vjosa Osmani nga Lidhja Demokratike e Kosovës, e cila sot parimisht u dakordua me Albin Kurtin nga Lëvizja Vetëvendosje për të shkuar në koalicion që do ta përbënin qeverinë e ardhshme, në Rubikon të KTV-së ka thënë se megjithatë janë në pritje të numërimit të votave të mbetura dhe të kuptohet përfundimisht gjithçka mes tyre.

“Kemi pritur të jemi shumë më përpara, por tash duhet të presim rezultatin final dhe të dihet ku janë këto dy parti”, tha ajo.

Sipas Osmanit, që ishte kandidate për kryeministre nga LDK-ja, tha se pas numërimit të të gjitha votave “do të përpiqemi të arrijmë një marrëveshje me Vetëvendosjen”.

Osmani thotë se kanë pritur të marrin mbi 200 mijë vota, por imazhin e LDK-së, e dëmtuan edhe disa incidente që ndodhën nëpër disa nëndegë.

“Në momentin kur kemi hyrë në procesin zgjedhor, kanë ndikuar të gjitha. Dallimi me Vetëvendosjen kanë qenë me vetëm 1 për qind. Pastaj në procesin zgjedhor ndryshuan të gjitha. Natyrisht se duhet të shohim se ku kemi ngecur”, tha ajo, duke ripërsëritur se përkrahjen nga brenda partisë e ka pasur në maksimum.

Osmani, ka thënë se “nuk i ka duart e lidhura” dhe asnjëherë nuk është ndikuar nga individë tjerë në parti.

Osmani ka folur edhe për videot e fundit që janë shpërndarë në rrjetet sociale, ku Osmani ka folur “kundër Mustafës” e gjithashtu Lutfi Haziri kundër Osmanit.

“Të gjitha kanë qenë montime. Kanë qenë narrativa të kundërshtarëve politikë që na kanë dëmtuar deri diku. Në një video të Hazirit që ka folur kundër, ka qenë krejtësisht e kundërta e tij sepse është bërë ndërhyrje”, tha ajo duke shtuar se LDK-ja nuk i ka marrë seriozisht këto gjëra.

Osmani shtoi se nuk ka pasur garë mes saj dhe Hazirit në garën për kryeministër por vetëm diskutime.

“Pasi kemi diskutuar gjerë e gjatë unë mora përkrahjen”, tha ajo.