16.3 C
Pristina
Saturday, June 10, 2023

Presidenca njofton zyrtarisht për takimin mes Thaçit e Kurtit, mediat mund të marrin veç pamje

- Advertisement -

Të rekomanduara

Departamenti i Informacionit dhe Komunikimit me Publikun nga presidenca e Kosovës kanë njoftuar për takimin e sotëm që do të ketë Presidenti i vendit, Hashim Thaçi dhe kandidati për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje (VV), Albin Kurti

Takimi do të mbahet ashtu edhe siç kishte paralajmëruar Kurti për ditën, ndërsa Thaçi për orën.

“Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në orën 15:00 pret kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtin, për t’u konsultuar për caktimin e mandatarit për formimin e Qeverisë së Republikës së Kosovës”, thuhet në njoftimin e dërguar për medie.

- Advertisement -

Sipas njoftimit mediet do të mund të marrin pamje në fillim të takimit.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, do të takohen sot në Zyrën e Presidencës, pas ftesës së tretë për caktimin e mandatarit për formimin e qeverisë nga ana e kreut të vendit.

“E mirëpres paktin që pas ftesës së tretë, zotëri Kurti i është përgjigjur ftesës për datën 6 janar në orën 15.00. Do ta pres në zyrën time, nuk mund të sillemi as me hatër. Mirë se vjen e mirëpres”, ka thënë presidenti Thaçi, duke shtuar se pret që në javët e para të janarit të arrihet një marrëveshje në mes partisë fituese dhe partnerit qeverisës, duke vënë kështu në vend vullnetin e qytetarëve.

Ndërsa, Kurti ditë më parë ka thënë se do të takohet me presidentin Thaçi, por ai nuk e përcakton datën e formimit të qeverisë. “Mua vetëm LDK ma përcakton datën e formimit të qeverisë”, ka thënë ai.

- Advertisement -

Përndryshe, para këtij takimi LDK-ja do të mbajë dy mbledhje të rëndësishme, atë të kryesisë dhe të grupit parlamentar, e cila thuhet se do të jetë edhe lëvizja e fundit e LDK-së për të qartësuar qëndrimin e saj, karshi koalicionit me VV-në. Mediat kanë raportuar se VV tanimë i ka bërë një ofertë LDK-së, pas zgjedhjes së Glauk Konjufcës si kryetar të Kuvendit, duke ofruar LDK-së t’i marrë gjashtë ministri, kundrejt katër sa do t’i kishte Lëvizja Vetëvendosje. Ndërsa, në ofertë parashihet që presidenti t’i takojë LDK-së dhe në momentin e zgjedhjes së kësaj pozite, atëherë partia e Isa Mustafës t’ia kthejë një ministri VV-së, duke u barazuar 5-5 sa i përket ministrive.

- Advertisement -

Të fundit

Mësuesja shpjegon anatominë në mënyrë ‘origjinale’, zhvishet para nxënësve

Ajo ishte duke shpjeguar anatominë ndërkohë që hipi mbi një bankë dhe nisi të zhvishej. Një mësuese në një shkollë...

Më shumë

- Advertisement -