12.9 C
Pristina
Saturday, April 13, 2024

Raketa kineze pa kontroll po bie drejt Tokës, mbyllen aeroportet në Spanjë

Rekomandime

Shumë aeroporte në Spanjë raportohet se kanë mbyllur hapësirën e tyre ajrore për shkak të një rakete kineze e cila ka dalë jashtë kontrollit.

Fluturimet për dhe nga Barcelona, ​​Tarragona, Ibiza dhe Reus raportohet se janë ndalur.

- Advertisement -

Sipas këtyre raportimeve rajone të tjera përfshirë La Rioja dhe Castilla dhe Leon janë prekur po ashtu.

Masa pritet të zgjasë rreth 40 minuta, megjithëse raportet lokale tregojnë mundësinë që vende si Ibiza kjo mund të zgjasë deri në 3 orë.

Një zëdhënës i Agjencisë së Mbrojtjes Civile të Katalonjës konfirmoi raportimet duke thënë se fluturimet janë përkufizuar përkohësisht që nga ora 09:30 e mëngjesit.

- Advertisement -

“Për shkak të rrezikut që lidhet me kalimin e objektit hapësinor CZ-5B që kalon hapësirën ajrore spanjolle, fluturimet janë kufizuar plotësisht nga ora 9.38 deri në 10.18 në Katalonjë dhe rajone të tjera”, tha ai.

-Advertisement-

Më shumë artikuj

- Advertisement -

Të fundit