Friday, July 19, 2024

Skandali i tifozëve pro-serb në Kosovë bëhet e madhe në Çeki, reagojnë Qeveria, Shoqatat…!

- Advertisement -
- Advertisement -

Gazeta e njohur çeke, “Sport.cz”, ka raportuar për arrestimin e nëntë shtetasve çekë në Republikën e Kosovës.

“Përmbyset beteja e futbollit – Policia e Kosovës arrestoi tetë çekë , ata donin të lëshonin një dron mbi stadium”, është titulli i këtij mediumi.

Předehra fotbalové bitvy. Kosovská policie zatkla osm Čechů. Chtěli nad stadionem vypustit dron

- Advertisement -

Lidhur me këtë është alarmuar edhe Qeveria. Ministria e Punëve të Jashtme, respektivisht zëdhënës i saj, reagoi për këtë rast.

“Gjashtë meshkuj dhe dy femra bartnin gjithashtu pankarta me fjalët “Kosova është Serbi”. Informacioni u morë nga faqja e internetit indeksonline.net”, thuhet në përgjigjen e diplomacisë çeke.

Skandali i tifozëve zgjoi reagime edhe tek Shoqata e Futbollist në Republikën e Çekisë.

- Advertisement -

“Mund të konfirmojmë që një grup prej tetë tifozësh u arrestuan nga policia afër Prishtinës. Ata gjithashtu zbuluan piroteknikë dhe thika”, tha Michal Jurman, zëdhënës i Shoqatës.

“Shoqatat kundërshton çdo sjellje të ngjashme të tifozëve që lidhin politikën me sportin. Situata aktualisht po trajtohet në bashkëpunim midis Policisë së Kosovës, Policisë çeke dhe Ambasadës së Republikës çeke.

“Sa i përket ndeshjes së sotme, masat e sigurisë do të forcohen kur hyjnë në ndeshje. Për shembull, tifozët nuk do të jenë në gjendje të marrin asgjë tjetër përveç flamurit çek në stadium”, thotë Jurman.

- Advertisement -

Ndryshe, ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Çekisë, e vlefshme për eliminatoren “Euro 2020”, do të zhvillohet në ora 15:00 në stadiumin “Fadil Vokrri”.

- Advertisement -

Të fundit

- Advertisement -

Lajme të lidhura