Wednesday, July 24, 2024

The Guardian shkruan për Kosovën: Janë skuadër e re dhe vdekjeprurëse, Anglia nuk do ta ketë të lehtë

- Advertisement -
- Advertisement -

Gazeta prestigjioze britanike “The Guardian” ka përpiluar një artikull me “dhjetë gjërat që duhet të kenë vëmendje” për ndeshjet eliminatore për Euro 2020, ku njëra nga pikat ka të bëjë me Kosovën.

Kosova do të zhvillojë dy ndeshje eliminatore për Euro 2020 gjatë këtij muaji, ku fillimisht me 7 shtator e pret Çekinë, ndërsa me 10 shtator udhëton te Anglia.

Forma e Kosovës nuk ka lënë pa u vënë re nga mediumet britanike të cilat tashmë kanë filluar të shkruajnë për Dardanët.

- Advertisement -

Është prestigjiozja britanike The Guardian, e cila i ka kushtuar një pjesë Kosovës, ku thotë se janë një skuadër vdekjeprurëse dhe Anglia nuk do ta ketë aspak të lehtë ndaj tyre.

Më poshtë shkrimi i The Guardian:

- Advertisement -

Historia e suksesit të Kosovës tregohet mirë tani dhe ata do të vizitojnë të martën e ardhshme në stadiumin “St’Marys” pas një serie prej 14 ndeshjeve të pamposhtur, e cila përfshinte një fitore të befasishme në Bullgari herën e fundit.

Ata janë skuadra më e re ndërkombëtare në Evropë dhe, këto ditë, një skuadër serioze vdekjeprurëse; kushdo që pret nga Anglia që ta ketë të lehtë duhet të mendojë përsëri, por është keq që ata udhëtojnë pa dy kërcënimet e tyre më të mëdha.

Milot Rashica dhe Arber Zeneli janë dy nga anësorët më tërheqës për momentin, por të dy janë të lënduar. Mungesa e tyre hollon shanset realiste për t’u kualifikuar në Euro 2020 dhe Benjamin Kololli dhe Hekuran Kryeziu do të mungojnë gjithashtu.

- Advertisement -

Por Kosova ka kërcënime të tjera, siç është sulmuesi në formë i Fenerbahces, Vedat Muriqi dhe Bersant Celina i Swanseas, kështu që nëse mund të dalin pa lëndime nga ndeshja në shtëpi e së shtunës me Çekinë, atëherë ndoshta një tronditje në Southampton do të jetë e ndezur.

- Advertisement -

Të fundit

- Advertisement -

Lajme të lidhura