13.6 C
Pristina
Friday, June 9, 2023

Ushtarët amerikanë u thonë lamtumirë familjarëve përpara vendosjes në Kosovë

- Advertisement -

Të rekomanduara

Më shumë se 100 anëtarë të Gardës Kombëtare të Kolorados janë duke u thënë lamtumirë familjeve të tyre ndërsa përgatiten për t’u vendosur në vendin evropian të Kosovës. Kështu raporton ‘Fox News’ për ardhjen e trupave amerikane në vendin tonë.

Ushtarët nga Regjimenti i 135-të i Aviacionit u nderuan në një ceremoni lamtumire të enjten pasdite në bazën e Forcave Ajrore Buckley në Aurora, shkruan IndeksOnline.

Rreth 130 ushtarë do të kalojnë vitin 2020 në Kosovë duke kryer stërvitje për sulme ajrore, evakuim të viktimave dhe mbështetje luftarake së bashku me forcat e NATO-s.

Mund të duket si një vendosje paqësore, por drejtuesit e Gardës Kombëtare të Kolorados u kujtuan ushtarëve që Ballkani mund të jetë një vend i nxehtë.

- Advertisement -

“Ka pasur një luftë mjaft të keqe atje dhe ka ende shumë mina në tokë atje. Njerëzit lëndohen. Njerëzit sëmuren. Kështu që ne do të bëjmë operacione 24-7 ndërsa jemi atje”, tha Lt. Koloneli Kenneth Walsh.

“Unë kurrë nuk kam qenë jashtë vendit më parë, kështu që do të jetë një përvojë e re argëtuese,” tha 23-vjeçarja Kelley Boëers nga Aurora.

Të tjerët në grup janë veteranë të dislokimeve të shumta.

“Unë kam qenë në Afganistan për gjashtë muaj dhe atëherë kam qenë në gjendje të jem në shtëpi me familjen time për ndoshta rreth 40 ditë. Dhe pastaj ne jemi duke shkuar për në Kosovë për 11 muaj,” tha Stanton Walker nga Cedaredge, i cili i krediton gruas së tij mbështetëtjen për lejimin e tij që të marrë pjesë në operacion.

- Advertisement -

“Është një gjë që ju shihni tek njerëzit ushtarakë. Ne gjithmonë e njohim atë djalin që ka bërë më shumë se ne, kështu që ne gjithmonë ndjehemi sikur ka më shumë që mund të bëjmë,” tha Kapiteni Rob Bingham, një komandant i njërës prej njësive.

Dhe ata janë gjithmonë të gatshëm ta bëjnë këtë.

“Ne jemi atje në interes të sigurisë sonë kombëtare. Do të kthehemi më të gatshëm nga ç’kemi qenë ndonjëherë. Dhe ne do të kthehemi të sigurt,” tha Walsh

- Advertisement -

Të fundit

Mësuesja shpjegon anatominë në mënyrë ‘origjinale’, zhvishet para nxënësve

Ajo ishte duke shpjeguar anatominë ndërkohë që hipi mbi një bankë dhe nisi të zhvishej. Një mësuese në një shkollë...

Më shumë

- Advertisement -