-0.7 C
Pristina
E martë, 29 Nëntor, 2022

Varianti i ri i COVID-19, disa shetete evropiane po ndalojnë fluturimet nga Britanina

Rekomandime

Irlanda do të vendosë kufizime në fluturimet dhe anijet nga Britania nga mesnata në përgjigje të llojit të ri të virusit korona, tha sot ministri i Transportit Eamon Rayan.

“Udhëtimet e përgjithshme midis nesh dhe Britanisë do të jenë të kufizuara”, tha ministri, raporton Reuters. Ai shtoi se vendimi do të rishikohet të martën në mëngjes.

Përjashtim bën qarkullimi i mallrave dhe punëtorëve kryesorë në zinxhirin e furnizimit.

Ndalim te fluturimeve nga Britania e Madhe kanë paralajmëruar edhe Italia, Gjermania, Austria e disa vende tjera evropaine.

Varianti i ri i covid 19 llogaritet të jetë 75 për qind më infektiv. Por, nuk është raportuar se është më i rrezikshëm. Të njëjtën kohë nuk dihet se si do të reagojnë vaksinat ndaj tij.

Tashmë ky variant ka infektuar mbi 1000 pëtsona në Londër, ndërsa rastet e para janë raportuar edhe në Danimarkë dhe Auatrali.

Më shumë artikuj

Të fundit